Categories: Aktualitete

1 Vit Nga Marrëveshja E Uashingtonit, Serbia Fitoi 400 Milionë Dollarë, Kosova Çka Fitoi

Tani po bëhet 1 vit nga Marrëveshja e Uashingtonit, me pompozitetin e nënshkrimit të saj disa nga mendjet e lehta e quanin edhe historike, pa asnjë element përkatës të saj.Ata që e quanin historike, ishin soji i atyre ministrave të asaj kohe që për herë të parë udhëtonin me avion diku, për më tepër në Shtëpinë e Bardhë.Të ekzaltuar shumë nga kjo marrëveshje, argatët e Grenellit ishin në gjendje të nënshkruanin çdo gjë, mjaftonte që të shkonin në Shtëpinë e Bardhë, të takonin presidenti amerikan.Mendjet e shkurtra kurrë nuk sjellin sukses të garantuar, afatgjatë dhe në dobi të popullit. S’kishte si të ndodhte ndryshe, përveç dështimit të kësaj marrëveshje, e cila ka dështuar të ratifikohet në kuvend.TE SHT YPNI VID EON ME P0S HT DUKE EH AP HAPSIREN REK ALMUESE ME P0SHTE.

Advertisement

Tanimë ajo marrëveshje nuk është për Kosovën që ka ngel me gishta në gojë. Nga marrëveshja në Shtëpinë e Bardhë, asnjë përfitim konkret nuk është parë në terren, Serbia ka zhvesh xhaketën e përgjegjësisë për mungesë të marrëveshjes, ish administrate Trump e përdori për fushatë në zgjedhjet e nëntorit në SHBA, ndonëse pa sukses, për këtë arsye ishte bërë i gjithë presioni tek shqiptarët e Kosovës për të vënë nënshkrimin.Ish qeveria Hoti, e brishtë nga numrat dhe përmbajtja, nuk ishte e gatshme të merrte përgjegjësit për zbatimin e saj, me ditët e numëruara s’kishte si të garantonte diçka që nuk varej nga ajo.Nga kjo marrëveshje Kosova vetëm sa stagnuar në përpjekjet e saja për anëtarësim në organizatat ndërkombëtar, krejt kjo si pjesë e moratoriumit njëvjeçar, përmes së cilit, nuk do të aplikonte për anëtarësim në organizata ndërkombëtare.Në 12 muajt e fundit, Kosova nuk ka aplikuar për anëtarësim në asnjë organizata ndërkombëtare.Në anën tjetër, Serbia ndonëse ka marrë obligim që të pezullojë iniciativën e saj për t’i bindur shtetet e ndryshme të botës që të tërheqin njohjen e pavarësisë së Kosovës, në të vërtetë fushatën nuk e ka ndaluar, Kosova s’ka përfituar asnjë njohje që nga ajo marrëveshje.TE SHT YPNI VID EON ME P0S HT DUKE EH AP HAPSIREN REK ALMUESE ME P0SHTE.

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Prifti serb: Ka ardhur koha që të kthehemi përsëri në Kosovë

Nuk resht së politizuari dhe polarizuar sítuatën kreu i Kishës Ortodokse: Do të kthemi në…

6 hours ago
  • Aktualitete

Nga SHBA vjen lajmi qe po dridh Ballkanin – Greqia drejt njohjes së Kosovës?!

Kosova temē nē takimin e Dendias me Blinkenin: A po lēviz Greqia drejt njohjes? Shtetet…

6 hours ago
  • Aktualitete

Testamenti pasuror që ja mbajti të fshehur Nexhmija burrit të saj Enver Hoxhës në ’81-in dhe pas v.dekjes së tij, shkoi në….

Publikohen disa dokumenta të rralla arkivore të nxjerra nga Arkivi i Ministrisë së Punëve të…

6 hours ago
  • Aktualitete

Marrëveshja serbo-turke e vitit 1938: sa para i’a jepte Serbia Turqisë për dë.bimin e shqiptarëve

Në vitin 1938 qeveria e mbretërisë jugosllave ka nënshkruar një konventë me qeverinë e Republikës…

6 hours ago
  • Aktualitete

Marrëveshja serbo-turke e vitit 1938: sa para i’a jepte Serbia Turqisë për dë.bimin e shqiptarëve

Në vitin 1938 qeveria e mbretërisë jugosllave ka nënshkruar një konventë me qeverinë e Republikës…

6 hours ago
  • Aktualitete

Selakoviq:Thaçi është ka’sap i Ballkanit, i thotë Osmanit se Vuçiqi është presidenti yt

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Nikola Selakoviq, në fjalën e tij në mbledhjen e Këshillit…

6 hours ago