Categories: Aktualitete

10 Këshilla për atë që agjëron për herë të parë


Ramazani është afruar dhe ju si agjërues i tij për herë të parë, ndoshta keni shumë pyetje në kokën tuaj në lidhje me të.Ju mund të pyesni: Si do të mund ti përballoj ato ditë të gjata vere pa ushqim dhe pije?Si do të mund të kryej të gjitha gjërat dhe aktivitet që unë zakonisht bëj çdo ditë, ndërkohë që nuk ha dhe nuk pi?Si një agjërues i ri, unë dua të kënaq Allahun sa më shumë me anë të agjërimit tim, por si do ta përballoj atë, në qoftë se unë nuk kam agjëruar më parë?

Advertisement

Si do të jetë reagimi i familjes, kolegëve dhe miqve të mi për faktin që unë agjëroj?I/e nderuar agjërues ju mjafton për tu ndjerë të qetë fakti që miliona njerëz që e kanë bërë atë para jush kanë mbijetuar dhe kanë fituar shpërblimet dhe vlerat e këtij muaji të veçantë. Të njëjtat sfida që do të përjetoni ju i kanë përjetuar dhe përballuar shumë të tjerë përpara jush.
Allahu ju ka udhëzuar në Islam dhe Ai e di masën e sfidave që mund të përballoni, prandaj Ai asnjëherë nuk ju sprovon me diçka përtej mundësive tuaja njerëzore dhe agjërimi është një adhurim i sinqertë për Zotin i Cili thotë:“ Çdo vepër e birit të Ademit është për të, përveç agjërimit; ai është për Mua dhe Unë do të shpërblejë për atë … “(Buhariu dhe Muslimi)

Pra, si të menaxhoni agjërimin tuaj të parë?Ashtu si çdo gjë e re, mënyra më e mirë për ta kryer atë është që ta bësh sa më të lehtë të mundesh duke u përgatitur për të. Më poshtë janë disa ide që mund t’ju ndihmojë.Përgatisni psikologjikisht veten tuaj-Takohuni dhe bisedoni me muslimanë të tjerë për të mësuar në lidhje me përvojat e tyre rreth agjërimit, sepse ju mund të ndjeheni pak nervozë dhe të shqetësuar në lidhje me agjërimin dhe kontakti e biseda me agjërues të vjetër do tju ndihmojë që të riktheni qetësinë dhe qartësinë e mendimeve tuaja.

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

‘Lista Serbe largohet nga Qeveria Kurti’

Njohësi i marrëdhënieve shqiptaro-serbe, Fatmir Sheholli, thotë se presidenti serb, mund t’i tërheq ministrat nga…

2 mins ago
  • Aktualitete

Sheshel: Shqiptaret janë si “kingja”, Nuk mund te bëjnë asgjë

Udhëheqësi radikal i Serbisë, Vojisllav Sheshel tha sonte se shqiptarët nuk mund të bëjnë asgjë…

6 mins ago
  • Aktualitete

Rrahman Jasharaj: Albin nëse punët si kryeminstër nuk t’dalin boll, hajde bëhu anëtar i yni

Në emisionin ‘Pressing’ në T7 po diskutohet për përpl.asjen e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti…

3 hours ago
  • Aktualitete

Mushkolaj flet për Kurtin: VV iu paska kthy kësaj fores së lodhtë me flamuj kuq e zi

Mushkolaj në një postim në Facebook është shprehur se VV iu është kthyer “forës së…

3 hours ago
  • Aktualitete

Memli Krasniqi I Drejtohet Vjosa Osmanit Turp Të Qoftë E Injorove UÇK-Në

Reagim ndaj presidentes Vjosa Osmani, për mospërmendje të U.ÇK-së në përvjetorin e B.etejës së Koshares,…

3 hours ago
  • Aktualitete

Kjo është shtëpia “modeste” në Marigona Residence ku jeton Ramush Haradinaj

Shtëpinë e ndërtuar me mjete vetanake dhe me ndihmë nga bashkëluf.tëta.rët menjëherë pas luf.tës në…

15 hours ago