Categories: Aktualitete

A jeni PRO apo KUNDER bashkimit të Kosovës dhe Shqipërisë? VOTO

Advertisement

Kurti, një shqiptar etnik së bashku me rreth 90% të popullsisë 1.8 milionëshe të Kosovës, u kërkoi votuesve të zgjedhin anëtarët e lëvizjes së tij nacionaliste të majtë Vetëvendosje, të cilët garojnë për vende në parlamentin shqiptar në 25 Prill, me një fushatë anti-korrupsion.

Ishte anti-korrupsioni dhe kundërshtimi i elitave të ngulitura politike që çuan në zgjedhjet e mëdha të Vetëvendosjes më 14 shkurt. Kurti tani shërben si kryeministër ndërsa aleati i tij, Vjosa Osmani, u betua si president në 4 prill. Vetëvendosja ka 58 vende nga 120 vende në Kuvendin e Kosovës – duke krijuar një shumicë me mbështetjen e 10 politikanëve të pakicave joserbe.

Në Shqipëri, një rezultat i tillë është jashtëzakonisht i vështirë, veçanërisht duke pasur parasysh që Vetëvendosje po garon në vetëm tre qarqe me udhëheqësin e saj. Boiken Abazi kandidon në kryeqytetin e Tiranës. Zgjedhjet e Shqipërisë këtë muaj mbeten një garë me dy favorite, me Partinë Socialiste të Edi Ramës dhe Partinë Demokratike të Shqipërisë, nën Lulzim Bashën.Vetëvendosje, e cila ka qenë aktive vetëm për dy vjet në Shqipëri, mund të mos kalojë as pragun prej 1% për të hyrë në parlament, sipas sondazheve të fundit.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Shqipëria më e fortë si asnjëherë më parë: Baza e NATO-S Në Shqipëri frikë për Greqinë dhe Serbinë!

NATO ka hyrë zyrtarisht në pjesën perëndimore të Ballkanit në një përpjekje për të bllokuar…

3 hours ago
  • Aktualitete

Hoxha Mustafa: Duhet rrespektuar edhe Vuçiq, edhe ai është NJERI

“H.oxha nga Republika e Serbisë: “Ta respektojmë Vuciqin, Kosova është dj.ep i Serbisë. Myftiu nga…

3 hours ago
  • Aktualitete

Sondazh: A mendoni qe nuk jane manipuluar VOTIMET ?! PO-JO

Sondazh i bere online pasi shume qytetare ne kane shkruajtur qe nuk eshte ne rregull…

7 hours ago
  • Aktualitete

Po “tronditet” Opozita Levizja Vetevendosje fiton keto 5 Komuna

Deputetja nga radhët e VV-së, Fitore Pacolli përmes disa postimëve në Facebok ka bërë të…

7 hours ago
  • Aktualitete

E PABESUESHME/ Bekim Jashari po merr “goditje” nga ana e PDK-se dhe Mergim Lushtakut – Ja fjalet e papranueshme

E PABESUESHME/ Bekim Jashari po merr “goditje” nga ana e PDK-se dhe Mergim Lushtakut –…

7 hours ago
  • Aktualitete

Reagimi i Bekim Jasharit per humbjen e zgjedhjeve po le gjithe vendin pa fjale – E PAPRANUESHME

Kandidati për kryetar të Skenderajt, Bekim Jashari, ka thënë se pati vj,ed,hje,s të fitores përmes…

7 hours ago