Categories: Aktualitete

Administrata Biden po e sheh Edi Ramën si lider të Ballkanit, ai është hero në mediat liberale në botë

Shkruan Berat Buzhala Rreth zhvillimeve ne Shqiperi më fund ne Shqiperi do te kete opozite te vertete. Une mendoj ndryshe. Shumekush besonte qe Lul Basha ishte peng i Sali Berishes. Ne fakt ishte e kunderta, Sali Berisha ishte peng i Lulit. Ndarja e tyre perfundimtare e ngjalle demokracine dhe parlamentarizmin.

Advertisement

Luli ka qene dhe mbetet shume i bute, shume i nenshtrueshem ndaj cdo presioni, varesisht se prej nga i vinte ai. Berisha ne anen tjeter, duke e toleruar Lulin ne krye te PD’se, deshironte ta bindte veten qe perzgjedhja qe e kishte bere per liderin e PD”se nuk kishte qene e gabuar.

Tash te dyte çlirohen prej njeri tjetrit. Mirepo ne nuk do te shohim nje tjeter Lul, do te shohim nje tjeter Berishe. Nje zhvillim i tille aq shume e fragmentarizon opoziten saqe nuk le hapesire tjeter pervec qe te filloje konsolidimi i saj. Se si do te behet nje gje e tille, se kush do te je te lideri i saj, kete do ta tregoje vec koha. Sigurisht qe jo Luli, qe me gjase do t’i bashkohet Rames, i cili mund ta fus brenda vetem per meshire.

Ne anen tjeter, politikisht, Edi Rames, nuk na mbetet gje tjeter vecse per momentin t’ia japim doren. Eshte shnderruar ne nje hero te mediave boterore liberale, administrata Biden po e sheh si lider te Ballkanit, Angela Merkel e ka zgjedhur Tiranen si stacionin final per kete pjese te Evropes, e gjithashtu, e fundit por jo me pak e rendesishme, kombetarja e Shqiperise ne futboll eshte ne vendin e dyte ne grupin e saj, qe i garanton kualifikimin per ne Katar.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Çfarë po ndodh?! Shër.bimi sek.ret turk go.det rëndë Mossad-in izraelit

Një ekìp prej 200 personash nga Organìzata Kombëtare e Ìnte.lìgjencës (MÌT) zbʋloì se një rrjet…

15 hours ago
  • Aktualitete

Çfarë po ndodh?! Shër.bimi sek.ret turk go.det rëndë Mossad-in izraelit

Një ekìp prej 200 personash nga Organìzata Kombëtare e Ìnte.lìgjencës (MÌT) zbʋloì se një rrjet…

16 hours ago
  • Aktualitete

Prejardhja e emrit Shqiptar! Origjina dhe kuptimi i tij

Pirroja ishte, ndoshta, sundimtari më i shquar i Epirit. Ai, si pasardhës i largët i…

16 hours ago
  • Aktualitete

Berisha bën thirrje drejt demokratëve: Përgatituni për pro.testa që Shqipëria nuk i ka parë kurrë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar pro.testa të demokratëve për humbjen e PD në zgjedhjet e…

16 hours ago
  • Aktualitete

“U stërvit nga C.I.A dhe erdhi me mis.one sek.rete në Shqipëri për të vr.arë Enverin…”/ Historia e rrallë e agj.entit, që u mb.ajt dy v.jet në ar.kivol

Dashnor Kaloçi/ Publikohet historia e panjohur dhe të bujshme të ashtuquajturës “ba.nda Xhevdet Mustafa”, ku…

16 hours ago
  • Aktualitete

Nikollë Lesi tregon parashikimin e radhës: Berisha arr.estohet, Basha shpëton, PD shkrihet dhe në pushtet rri Rama për shumë gjatë

Nìkollë Lesì ka bërë një tjetër parashìkìm. Në gazetën e tìj “Koha Jonë” është pʋblìkʋar…

16 hours ago