Categories: Aktualitete

Albin Kurti: Tash fillon epoka kur Serbia nis e mësohet me reciprocitet

Kryem.inistri i Kosovës, Albin Kurti, ka rea.guar pas marrëveshjes së arritur në mes palës kosovare dhe asaj serbe në Bruksel për çësh.tjen e targave, shkruan IndeksOnline.

Advertisement

Kurti tha se meqë targ.ave të Republikës së Kosovës në Serbi do t’iu mbulohet sim.boli shtetëror, të gjitha targ.ave të Serbisë pa dallim do t’iu mbul.ohet po ashtu simboli i tyre në Kosovë..

Ai tha se tash fillon epoka kur Serbia nis e mësohet me recip.rocitet.

Postimi i plotë:

Reciproci.teti i targave të automjeteve është vendosur. Meqë targ.ave të Republikës së Kosovës në Serbi do t’iu mbul.ohet sim.boli shtetëror, të gjitha tar.gave të Serbisë pa dallim do t’iu mbul.ohet po ashtu simb.oli i tyre në territorin e shtetit tonë. Një.sia Spe.ciale e Policisë së Kosovës ka shkuar në Jarinje dhe Bërnjak më 20 shtator për të mbroj.tur vendkalimet dhe pol.i.cinë kufi.tare nga bllok.ue.sit e rrugëve dhe qarkullimit të lirë. Meqë ata do të lar.gohen, nj.ësia jonë speciale nuk ka pse qëndron atje, dhe mbetet gjithnjë e gatshme për ndërhyrje në çfarëdo ce.ni.mi të njëjtë apo të ngjashëm në të ardhmen. Natyrisht, pol.ic.ia jonë kufi.ta.re në vijim do të zbatojë reci.proci.tetin e targave. KF.OR-i do të qëndrojë aty, rreth dy javë, që gjithçka të jetë e sigurt.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Kush i pari u vendos në Ballkan – serbët apo shqiptarët?

Serbët nganjëherë janë edhe për keqardhje! Një pjesë e mirë e tyre ende besojnë se…

9 hours ago
  • Aktualitete

I gjithe Ballkani ne “KEMBE” te tronditur. Albin Kurtit i vjen perkrahje e madhe nga Gjermania

Nils Schmid ka pub.likuar nje video ne rrjetin social Twitter, ku ka shprehur hapur mbesh…

9 hours ago
  • Aktualitete

Ganimetja bën thirrje për rrëzimin e qeverisë Kurti: ‘Na lodhën tu na rrejt hajnat’

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, e ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin…

9 hours ago
  • Aktualitete

LAJM I MADH – Nga SHBA përgjigjen a e pranojnë bashkimin e Kosovës me Shqipërinë?

A e pranon SHBA bashkimin e Kosovës me Shqipërinë?Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer…

9 hours ago
  • Aktualitete

Ish gruaja e Edi Ramës tregon historinë e prishjes së martesës: Linda Rama është një grua dinake që shkaktoi shum depresion te Gregu

Para 35 vitesh Matilda Makoçi ishte një nga ikonat dhe portretet më premtuese të kinematografisë…

10 hours ago
  • Aktualitete

Nga ora me diamante tek miliona sende me vlerë / Rama zbulon se çfarë fshihet në bodrumin e Kryeministrisë(VIDEO)

Kryeministri Edi Rama mbrëmjen e djeshme dha një intervistë për Blendi Fevziun, ku ka zbuluar…

11 hours ago