Categories: Aktualitete

Ambasadori gjerman tërbon grekët me postim: Ali Pashë Tepelena ishte ‘Luani i Janinës’

Ambasadori gjerman në Greqi, Ernst Reichel ka bërë një postim në rrjete sociale dedi.kuar Ali Pashë Tepelenës, të cilin e cilëson si udhëheqësin e Janinës.

Advertisement

Në shkrimin e tij, thotë se Ali Pasha u v.ra pasi u përpoq të krijonte shtetin e pavarur të Epirit duke iu kundërvënë Perandorisë Osmane.

‘Ali Pasha, kryetari osman ose ‘Luani’ i Janinës u përpoq të krijonte një shtet të pavarur në Epir. Ai dës.htoi dhe u v.ra. Tr.upi i t.ij pa ko.kë u var.ros këtu. Në një histori tjetër, ai mby.ti 18 vajza lokale sepse nuk pra.nuan të bashkohen me ha.remin e tij’, shkroi Reichel, ndërsa nuk u prit aspak mirë nga grekët që e cilësuan si një pro.vokim.

Në komente thonin se ambasadori duhet të jepte dorëheqjen pasi postime të tilla konsiderohen të papranueshme sepse situate mes Turqisë dhe Greqisë është tepër e ten.sion.uar. Amasadori nuk hez.itoi të reagonte sërish duke i thënë se Ali Pashë Tepelena nuk ka lidhje me cfarë bëhet sot.

‘Të dashur inatcinj, çfarë ju shqetëson këtu: Që unë simpatizoj Ali Pashën, i cili u reb.elua kundër osmanëve? Apo që unë nuk e simpatizoj? Dhe cila është lidhja e Ali Pashës me situatën e ditëve të sotme?’, është përgjigja e Reichel ndaj komentuesve.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

LVV pa Albin Kurtin s’do ta kalonin as pragun

Dukekomentuar rezultatin e zgjedhjeve, gazetari Leonard Kerquki përmes një po stimi në Facebook, tha se…

1 hour ago
  • Aktualitete

A duhet të shpallet Edi Rama kryeministri më i mirë Shqipëtarë apo Albin Kurti?

Sondazh i bërë online nga portali ynë nga dita e sotme do të kemi mundesi…

1 hour ago
  • Aktualitete

Berat Buzhala “Urdhëron” Kosovarët mos të shkojnë për pushime në Shqipëri

Gazetari Berat Buzhala pas ngjarjeve me turistët spanjoll ka ironizuar me një postim në facebook:…

1 hour ago
  • Aktualitete

Bekim Jashari ishte në GARË kundër Sërbise, ata që se votuan TURP ju qoftë

Për zgjedhjet në Drenicë dhe fitorën e PDK-së, kundër Bekim Jasharit ka reaguar përsëri veprimtari…

1 hour ago
  • Aktualitete

Jashari: Të turpëruar duhet të ndihen ata që morën peng votën e qytetarëve, ne jemi fitues të vërtetë të zgjedhjeve

Kandidati për kryetar të Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, ka reaguar sërish pas rezultateve preliminare…

1 hour ago
  • Aktualitete

Jeta modeste e nipit të Adem Jasharit dhe udhëtimet luksoze të djalit të Hashim Thaçit

Presidenti Hashim Thaçi ka dy fotografi me heroin Adem Jashari dhe i publikon ato sa…

1 hour ago