Categories: Aktualitete

Ambasadori gjerman tërbon grekët me postim: Ali Pashë Tepelena ishte ‘Luani i Janinës’

Ambasadori gjerman në Greqi, Ernst Reichel ka bërë një postim në rrjete sociale dedi.kuar Ali Pashë Tepelenës, të cilin e cilëson si udhëheqësin e Janinës.Në shkrimin e tij, thotë se Ali Pasha u v.ra pasi u përpoq të krijonte shtetin e pavarur të Epirit duke iu kundërvënë Perandorisë Osmane.

Advertisement

‘Ali Pasha, kryetari osman ose ‘Luani’ i Janinës u përpoq të krijonte një shtet të pavarur në Epir. Ai dës.htoi dhe u v.ra. Tr.upi i t.ij pa ko.kë u var.ros këtu. Në një histori tjetër, ai mby.ti 18 vajza lokale sepse nuk pra.nuan të bashkohen me ha.remin e tij’, shkroi Reichel, ndërsa nuk u prit aspak mirë nga grekët që e cilësuan si një pro.vokim.

Në komente thonin se ambasadori duhet të jepte dorëheqjen pasi postime të tilla konsiderohen të papranueshme sepse situate mes Turqisë dhe Greqisë është tepër e ten.sion.uar. Amasadori nuk hez.itoi të reagonte sërish duke i thënë se Ali Pashë Tepelena nuk ka lidhje me cfarë bëhet sot.‘Të dashur inatcinj, çfarë ju shqetëson këtu: Që unë simpatizoj Ali Pashën, i cili u reb.elua kundër osmanëve? Apo që unë nuk e simpatizoj? Dhe cila është lidhja e Ali Pashës me situatën e ditëve të sotme?’, është përgjigja e Reichel ndaj komentuesve.

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Kush i pari u vendos në Ballkan – serbët apo shqiptarët?

Serbët nganjëherë janë edhe për keqardhje! Një pjesë e mirë e tyre ende besojnë se…

9 hours ago
  • Aktualitete

I gjithe Ballkani ne “KEMBE” te tronditur. Albin Kurtit i vjen perkrahje e madhe nga Gjermania

Nils Schmid ka pub.likuar nje video ne rrjetin social Twitter, ku ka shprehur hapur mbesh…

9 hours ago
  • Aktualitete

Ganimetja bën thirrje për rrëzimin e qeverisë Kurti: ‘Na lodhën tu na rrejt hajnat’

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, e ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin…

9 hours ago
  • Aktualitete

LAJM I MADH – Nga SHBA përgjigjen a e pranojnë bashkimin e Kosovës me Shqipërinë?

A e pranon SHBA bashkimin e Kosovës me Shqipërinë?Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer…

9 hours ago
  • Aktualitete

Ish gruaja e Edi Ramës tregon historinë e prishjes së martesës: Linda Rama është një grua dinake që shkaktoi shum depresion te Gregu

Para 35 vitesh Matilda Makoçi ishte një nga ikonat dhe portretet më premtuese të kinematografisë…

10 hours ago
  • Aktualitete

Nga ora me diamante tek miliona sende me vlerë / Rama zbulon se çfarë fshihet në bodrumin e Kryeministrisë(VIDEO)

Kryeministri Edi Rama mbrëmjen e djeshme dha një intervistë për Blendi Fevziun, ku ka zbuluar…

11 hours ago