Categories: Aktualitete

As bukë s’do te kemi për të ngrënë/ Bëhet paralajmërimi: Pas rritjes së cmimit të energjisë, gazit dhe naftës do rriten dhe cmimet e ushqimeve bazë…

Advertisement

Në fillim u rrit çmimi i bukës me 10 lekë. Pas kësaj u rrit çmimi i kafes dhe më pas u shtrenjtuan edhe produktet e shportës.

Fillimisht Konfindustria më 3 tetor paralajmëroi rritje të paparashikueshme të çmimeve të karburanteve, në qoftë se nuk do të merren masa.

Ka qenë kryeministri Edi Rama ai që deklaroi se qytetarët duhet të përgatiten për krizën energjetike. Rama tha se kjo krizë do prekë jetën e familjeve dhe bizneseve.

Duket se këto nuk do të jenë të vetmet pasi së fundmi është paralajmëruar rritja e radhës.

Advertisement

Në një letër dërguar qeverisë, përfaqësues të Shoqatës së Transportit Urban dhe Interurban kanë thënë se nëse qeveria nuk merr masa për çmimin e naftës, ata janë të detyruar që të shtrenjtojnë tarifat e shërbimit.

“Kërkojmë nga qeveria uljen e TVSH nga 20 në 6 për qind dhe heqja e taksës së qarkullimit, që është një taksë e padrejtë, 27 lekë për litër pasi ne jemi një sektor në shërbim të qytetarëve. Operatorët e transportit janë në pritje deri në datë 15 tetor dhe nëse nuk do kemi një përgjigje nga qeveria, do vendosim çfarë do bëhet”, u shpreh kryetari i Shoqatës së Transporteve.
Ai tha se qëllimi i tyre nuk është rritja e çmimit të biletës për qytetarët, por ndërhyrja e qeverisë përmes mekanizmave që mund të bëjnë të përballueshëm për ta çmimin e rritur të naftës.

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Shqipëria më e fortë si asnjëherë më parë: Baza e NATO-S Në Shqipëri frikë për Greqinë dhe Serbinë!

NATO ka hyrë zyrtarisht në pjesën perëndimore të Ballkanit në një përpjekje për të bllokuar…

4 hours ago
  • Aktualitete

Hoxha Mustafa: Duhet rrespektuar edhe Vuçiq, edhe ai është NJERI

“H.oxha nga Republika e Serbisë: “Ta respektojmë Vuciqin, Kosova është dj.ep i Serbisë. Myftiu nga…

4 hours ago
  • Aktualitete

Sondazh: A mendoni qe nuk jane manipuluar VOTIMET ?! PO-JO

Sondazh i bere online pasi shume qytetare ne kane shkruajtur qe nuk eshte ne rregull…

8 hours ago
  • Aktualitete

Po “tronditet” Opozita Levizja Vetevendosje fiton keto 5 Komuna

Deputetja nga radhët e VV-së, Fitore Pacolli përmes disa postimëve në Facebok ka bërë të…

8 hours ago
  • Aktualitete

E PABESUESHME/ Bekim Jashari po merr “goditje” nga ana e PDK-se dhe Mergim Lushtakut – Ja fjalet e papranueshme

E PABESUESHME/ Bekim Jashari po merr “goditje” nga ana e PDK-se dhe Mergim Lushtakut –…

8 hours ago
  • Aktualitete

Reagimi i Bekim Jasharit per humbjen e zgjedhjeve po le gjithe vendin pa fjale – E PAPRANUESHME

Kandidati për kryetar të Skenderajt, Bekim Jashari, ka thënë se pati vj,ed,hje,s të fitores përmes…

8 hours ago