Categories: Aktualitete

Austriaket Të Lumtur Me Albin Kurtin Mësojeni Qfar Fjalë Madhështore Kanë Për Të

Eurodeputeti austriak, Lukas Mandl ka folur për dialogun për mes Kosovës dhe Serbisë.Ai tha se rezultati i këtij dialogu duhet të jetë njohja e dyanshme mes Kosovës dhe Serbisë.Ai po ashtu tha se dialogu mes Kosovës dhe Serbisë mund të jetë model për botën.-u shpreh eurodeputeti Austriak Lukas Mandl. “Isha i lumtur që dëgjova që Kurti tha se është i gatshëm të vazhdojë dioalogun me Serbinë në qershor… Kjo nuk duhet kuputuar si lojë politike, por rrugë e rëndësishem për njerëzit në rajon. Hap fotën 5 svekonda dhe te shfvqen pvmjet eksklvzive

Advertisement

Rezultati duhet të jetë njohja e dy anshme mes Kosovës dhe Serbisë. Kjo do të hapë derën edhe për njohjen e pak shteteve të BE-së, që nuk e njohin Kosovën”, tha Mandl.

“Dailogu Kosove-Serbi mund të jetë model për botën, që k onfil ikt et me baza et n ik e, rel igj ioz e, idel ologjike në histori që kanë shkak tuar kaq shumë dë me dhe kanë qenë jor acio nale mund të shërbejë të thuhet se në kofl ikt ike të tilla të mbesin në librat e historisë, por tash të kujtohet përfundimi i tyre me em pati, në mënyrë pozitive për të pasur rapo rte në të ardhmen”, tha Madl.Hap fotën 5 svekonda dhe te shfvqen pvmjet eksklvzive

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Amaneti Patriarkut Irinej “Amanet Kosovën, mos ua falni shqiptarëve“!

Amaneti i fundit i Patriarkut serb Irinej, para së të h umbte j etën nga…

59 mins ago
  • Aktualitete

Zemaj:Do e rrezojme kete Qeveri se shpejti o popull

Ishministri i Shendetesise, Armend Zemaj, ka shpjeguar rrethanat e ngjar.jeve qe ndodhen naten e se…

1 hour ago
  • Aktualitete

Vulin: Kosova është e jona së shpejti do ia lëmë emrin Serbia e Vogël!

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, përsëriti sot se presidenti i Serbisë është, duhet…

1 hour ago
  • Aktualitete

Arben Gashi: O Albin po të ishim ne në Qeveri, liberalizimi i vizave do ishte kryer!

Shefi i grupit parlamentar të LDK, Arben Gashi gjate konferences se sotme ka berë me…

1 hour ago
  • Aktualitete

Enver Hoxhaj:Vjosës e Albinit spo iu intereson për popull,vetëm për karrige e para

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, në seancën e sotme të jashtëzakonshme…

1 hour ago
  • Aktualitete

Kurti: Vuçiq po kërkon “bosnjëzimin” e Kosovës. “Nuk ka me pa atë ëndërr”

Në një intervistë ekskluzive për “Pobjeda”, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, thotë se ndaj vendeve…

1 hour ago