Categories: Aktualitete

Berisha kër.cënon Bashën: Nëse më përjashtoni nga partija, do bëj gjithçka që ta kthejë PD në vlerat që e ndërtova dhe do ju shka.tërroj!

Nëse kryedemokrati Lulzim Basha guxon ta largojë Sali Berishën në moment të fundit nga parlamenti duhet ta mendojë dy herë. Berisha e ka kër.cënuar në mënyrë të drejtpërdrejt se nëse përjashtohet pa fakte, do të bëjë gjithçka që t’i rikthejë vlerat PD-së që e ngriti dhe themeloi vetë. Berisha tha se ka një influencë të madhe në PD, ndërsa nuk nguroi t’i numëronte Lulzim Bashës hu.mbjet e njëpasnjëshme që kur mori drejtimin e PD-së.

Advertisement

Sali Berisha nuk ka aspak në plan që të heq dorë nga mandati dhe më 10 shtator kur do të konstituohet parlamenti i ri, ai do të jetë aty në sallën e Kuvendi, ku SHBA nuk kërkon ta shoh pasi e konsideron si minuesin e demokracisë. Madje nëse kryedemokrati Lulzim Basha guxon ta largojë atë në moment të fundit, Berisha ka dhënë një kër.cënim të drejtpërdrejt për të se do të bëjë gji.thçka që t’i rikthejë vlerat PD-së që e ngriti vetë. Berisha nuk tha se cilat ve.pra do të kryente, por shtoi se do të bënte gjithçka që i lejonte kuadri kushtetues, (ku nuk përja.shtoi largimin e Lulzim Bashës dhe marrja e dre.jtimit nga ai vetë). Për realizimin e këtyre veprave që do rikthenin vlera e PD nëse e largonin pa prova, Berisha u sigurua ta theksonte qartë se “ai ka një inf.luencë të madhe në PD”

“Raportet e mia me Bashën me PD ndërtohen mbi bazën e qëndrimit ndaj disa parimeve të caktuara. Në respekt të atyre parimeve unë qëndroj plotësisht dhe nuk mundem nga asgjë, por nesër nëse PD do të merrte një qëndrim aparimor, Berisha do të bënte gjithçka që PD të rikthehet në ato vlera. Do të bëjë gjithçka në kuadrin kushtetues për rikthimin e PD në vlerat që ajo është themeluar. Ideja se PD është parti e Sali Berishës , ata që mendojnë se unë me akte konkrete me propozime konkrete kam drejtuar PD gjatë kohës që ishte në opozitë ata mas.htrojë vetën e tyre. Unë kam patur dhe kam infl.uencë shumë të fuqishme në PD. Pse? Nuk gjen sot ti një njeri se zyra këtë vend apo atë për shkak të mbështetjes nga Berisha apo ndër.hyrjes së tij. Por inf.luenca ime buron në PD thjeshtë se kam mbrojtur interesat e saj partie dhe demokratëve me vendosmërinë më të madhe. Kam den.oncuar më shumë se kushdo tjetër kr.imin e org.anizuar, kam mbrojtur interesin kombëtar”, tha Berisha për emisionin “Now”.

Në lidhje me qëndrimin e PD ndaj shpalljes së tij ‘non gr ata’ nga DASH apo edhe kërkesë së SHBA që të dis.tancohet nga ai, Berisha tha se partia e tij por edhe Basha po mbajnë qëndrimin e duhur, pasi një person nuk mund të largohet pa fakte e prova. Por nëse PD ka në dorë prova, atëherë për Berishën PD do bënte g.abim his.torik nëse nuk do e përjas.htonte.

“Mendoj se PD ka mbajtur qëndrimin që duhet të mbajë, ka kër.kuar pr.ova fa.kte dokumente, transparencë, pra që partia demokratike të konsolidojë apo të marrë një qëndrim ndaj Sali Berishës apo cilido të ishte, PD duhet të ketë fa.kte dhe pro.va. Jashtë tyre PD nuk mund të mbajë qëndrim tjetër. PD do të bënë të gab.im historik nëse nuk do të bënte përjashtimin e atij personi nëse ka fakte e prova”, tha Berisha.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Shqipëria më e fortë si asnjëherë më parë: Baza e NATO-S Në Shqipëri frikë për Greqinë dhe Serbinë!

NATO ka hyrë zyrtarisht në pjesën perëndimore të Ballkanit në një përpjekje për të bllokuar…

51 mins ago
  • Aktualitete

Hoxha Mustafa: Duhet rrespektuar edhe Vuçiq, edhe ai është NJERI

“H.oxha nga Republika e Serbisë: “Ta respektojmë Vuciqin, Kosova është dj.ep i Serbisë. Myftiu nga…

55 mins ago
  • Aktualitete

Sondazh: A mendoni qe nuk jane manipuluar VOTIMET ?! PO-JO

Sondazh i bere online pasi shume qytetare ne kane shkruajtur qe nuk eshte ne rregull…

5 hours ago
  • Aktualitete

Po “tronditet” Opozita Levizja Vetevendosje fiton keto 5 Komuna

Deputetja nga radhët e VV-së, Fitore Pacolli përmes disa postimëve në Facebok ka bërë të…

5 hours ago
  • Aktualitete

E PABESUESHME/ Bekim Jashari po merr “goditje” nga ana e PDK-se dhe Mergim Lushtakut – Ja fjalet e papranueshme

E PABESUESHME/ Bekim Jashari po merr “goditje” nga ana e PDK-se dhe Mergim Lushtakut –…

5 hours ago
  • Aktualitete

Reagimi i Bekim Jasharit per humbjen e zgjedhjeve po le gjithe vendin pa fjale – E PAPRANUESHME

Kandidati për kryetar të Skenderajt, Bekim Jashari, ka thënë se pati vj,ed,hje,s të fitores përmes…

5 hours ago