Categories: Aktualitete

Biden: “Koha e serbisë ësht e limituar, i kanë mbetur dy zgjidhje, ta pranojë Kosovën apo të izo.lohet nga SHBA-ja

Pasi u bë publike letra e dërguar nga Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden për presidentin e Serbisë, Aleksandar Vuçiq. Ai mes tjerash në këtë letër, ia ka bërë të qartë Vuçiqit se duhet ta njohë pavarësinë e Kosovës.

Advertisement

“Ne mbetemi të palëk.undur në mbështetjen tonë për qëllimin e Serbisë për integrimin evropian dhe ju inkurajojmë që të vazhdoni të bëni hapa të fortë përpara për të arritur atë qëllim – duke përfshirë krijimin e reformave të nevojshme dhe arritjen e një marrëveshje gjithëpërfshirëse të normalizimit me Kosovën të përqendruar në njohjen reciproke”, ka thuhet në letrën e Biden-it.

Analisti politik, Faton Mehmeti në një pronocim ka thënë se, Serbia ka qenë disi e përkë.dhelur nga administrata Trump, ndërsa me ardhjen në pushtet të administratës Biden gjërat ndryshojnë.
“Me ardhjen e Biden në krye të Shtëpisë së Bardhë ndryshon edhe qasja e SHBA ndaj Serbisë. Kjo e fundit ka qenë disi e përkëd.helur nga administrata Trump, ndërsa me administratën Biden gjërat ndryshojnë”, ka thënë ai.

Sipas tij, me këtë letër SHBA ka vënë në siklet Serbinë dhe Aleksnadër Vuçiq, ose të jap dorë.heqje ose të pranoj kus.htet e amerikane për njohje të Kosovës.

“Në këtë letër tregohet qartë serioziteti i SHBA ndaj Serbisë, e cila s’ka shumë rrugë për man.ovrime; ose të njoh Kosovën ose do iz.olohet nga SHBA. Vuçiqi ndjehet në si.klet të madh, o të jap dor.ëheqje o të pra.noj kushtet amerikane për njohje të Kosovës. Ka shumë gjasë që Vuçiqi të jep dorë.heqje, nga presioni amerikan”, përfundon Mehmeti

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Shqipëria më e fortë si asnjëherë më parë: Baza e NATO-S Në Shqipëri frikë për Greqinë dhe Serbinë!

NATO ka hyrë zyrtarisht në pjesën perëndimore të Ballkanit në një përpjekje për të bllokuar…

3 hours ago
  • Aktualitete

Hoxha Mustafa: Duhet rrespektuar edhe Vuçiq, edhe ai është NJERI

“H.oxha nga Republika e Serbisë: “Ta respektojmë Vuciqin, Kosova është dj.ep i Serbisë. Myftiu nga…

3 hours ago
  • Aktualitete

Sondazh: A mendoni qe nuk jane manipuluar VOTIMET ?! PO-JO

Sondazh i bere online pasi shume qytetare ne kane shkruajtur qe nuk eshte ne rregull…

6 hours ago
  • Aktualitete

Po “tronditet” Opozita Levizja Vetevendosje fiton keto 5 Komuna

Deputetja nga radhët e VV-së, Fitore Pacolli përmes disa postimëve në Facebok ka bërë të…

6 hours ago
  • Aktualitete

E PABESUESHME/ Bekim Jashari po merr “goditje” nga ana e PDK-se dhe Mergim Lushtakut – Ja fjalet e papranueshme

E PABESUESHME/ Bekim Jashari po merr “goditje” nga ana e PDK-se dhe Mergim Lushtakut –…

6 hours ago
  • Aktualitete

Reagimi i Bekim Jasharit per humbjen e zgjedhjeve po le gjithe vendin pa fjale – E PAPRANUESHME

Kandidati për kryetar të Skenderajt, Bekim Jashari, ka thënë se pati vj,ed,hje,s të fitores përmes…

6 hours ago