Categories: Aktualitete

Çka u tha për Kosovën në deklaratën që doli nga Samiti i NATO-së?

Në këtë deklaratë të NATO-së, në të cilën ndër të tjerash u përmenden kërcënimet që po i kanosen botës nga vende si Kina dhe Rusia, u tha se Ballkani Perëndimor është një rajon strategjik për aleancën, andaj mbeten të përkushtuar në ofrimin e stabilitetit.“Ne e vlerësojmë partneritetin NATO-Serbi. Forcimi i marrëdhënieve mes dy palëve do të ishte në dobi të Aleancës, Serbisë dhe të gjithë rajonit. Hap fotën 5 svekonda dhe te shfvqen pvmjet eksklvzive

Advertisement

Ne e mbështesim dialogun e lehtësuar nga BE-ja dhe përpjekjet e tjera që synojnë normalizimin e marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës dhe i nxisim palët që ta shfrytëzojnë këtë moment dhe të angazhohen me mirëbesim drejt arritjes së një zgjidhjeje të qëndrueshme politike”, thuhet në këtë deklaratë.
“Ballkani Perëndimor mbetet rajon me rëndësi strategjike për NATO-në, siç theksohet nga historia jonë e gjatë e bashkëpunimit dhe operacioneve.Hap fotën 5 svekonda dhe te shfvqen pvmjet eksklvzive

NATO mbetet fuqishëm e përkushtuar për sigurinë dhe stabilitetin e Ballkanit Perëndimor dhe për të mbështetur aspiratat euro-atlantike të vendeve në rajon. Ne do të intensifikojmë përpjekjet tona në rajon dhe do të forcojmë dialogun tonë politik dhe bashkëpunimin praktik, në mënyrë që të mbështesim përpjekjet për reformë, promovim të paqes dhe sigurisë rajonale. Vlerat demokratike, sundimi i ligjit, reformat e brendshme dhe marrëdhëniet e fqinjësisë së mirë janë jetike për bashkëpunim rajonal dhe integrimin euro-atlantik”, vazhdon deklarata.Hap fotën 5 svekonda dhe te shfvqen pvmjet eksklvzive

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Berisha: S’largohem nga Shqipëria dhe nëse hapin çështje pe.nale ndaj meje, këtu s’ka njëri që mund të më bur/gos

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka deklaruar mbrëmjen e sotme se do të përballet me çdo akuzë…

6 hours ago
  • Aktualitete

Dëshmia e gjallë: Arre.stimi me dr.ogë i Koço Devoles në Itali, si angazhoi Sali Berisha avo.katin e Berluskonit dhe interesimi i Ilir Metës

Gazetari Mitro Çela ka publikuar së fundmi një libër me kujtime në nder të kolegut…

6 hours ago
  • Aktualitete

Zbulohet pasuria e çmendur e Blendi Fevziut nga Bledi Mane: “7.5 milione euro ne banke, rroga e tij arrinë 37 mije euro, ka 11 shtepi dhe 3 vila

Det.aje të reja kanë dalë nga aks.identi i makinave shoqëruese të Sali Berishës në autostradën…

6 hours ago
  • Aktualitete

Zbulohet pasuria e çmendur e Blendi Fevziut nga Bledi Mane: “7.5 milione euro ne banke, rroga e tij arrinë 37 mije euro, ka 11 shtepi dhe 3 vila

Duhen kater kembe te kercejne ta.ngo, dy k.urva duhen te çelin bordellon. Ndryshe nga vallzimi…

6 hours ago
  • Aktualitete

Bota serbe dhe greke në habi pas dokumentit: “Serbët dhe grekët janë dy popuj me histori të falsifikuar në mënyrën më primitive!”

“Çʋditërisht edhe sot disa stʋdiʋes sllavë nga Maqedonia paraqiten më shov.inistë e ra.cistë kʋndër shqiptarëve,…

6 hours ago
  • Aktualitete

Kaq Përqind E Shqiptarëve Janë Pro Bashkimit Shqipëri-Kosovë! A JENI JU PRO APO KUNDER?

Katër në pesë shqiptarë të Shqipërisë (79,2%) do të votonin pro bashkimit në një shtet…

6 hours ago