Categories: Aktualitete

Dendias flet rreth çështjes së detit me Greqinë: Me Edi Ramën arritëm kompromisë, ai e shiti dhe ne e blejtëm,ska të keqe këtu

Greqia dhe Shqipëria hapin një kapitull të ri në ma.rrëdh.ëniet e tyre bila.terale, me vend.imin për të referuar caktimin e ku.fijve detarë në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejt.ësisë në Hagë”. Kështu ka dekl.aruar sot Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias, në një organizim të zhvilluar online nga ELIAMEP në bashkëpunim me Fondacionin e Shoqërisë së Hapur Shqipëri (OSFA), mbi marr.ëdhë.niet Greko-Shqiptare, me temë “Mar.rëdh.ëniet Shqipëri dhe Greqi: çfarë mendojnë qytetarët”.

Advertisement

“Ky vendim është shembullor në atë se si çështjet e rëndësishme mund të zgj.idhen kur të dy palët janë përqendruar në resp.ektimin e ligjit ndërkombëtar dhe marr.ëdhë.niet e fqinjësisë së mirë,” tha Nikos Dendias, raporton Kathimerini, përcjell abcnews.al

Ministri i Jashtëm përmendi lidhjet historike midis Greqisë dhe Shqipërisë, kont.ributin e min.orite.tit grek, si dhe të shtetasve shqiptarë që jetojnë dhe punojnë në Greqi, në krijimin e një ure të qëndrueshme mi.qësie midis dy vendeve.

Ministri i Jashtëm përsëriti gjithashtu se Greqia mbështet pers.pektivën europiane të Shqipërisë, ndërsa përmendi dhu.rimin e 20,000 vaksinave për të trajtuar Covid-19. Ai për në fund në formë shakaje ceku se “Edi Rama kërkonte para për detin dhe ne i dhamë para”

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Kurti:Ky vend ka v.ua.jtur për një qeverisje të mirë si e jona! A PAJTOHENI?

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se për këtë vit rritja ekonomike do të jetë rreth…

8 hours ago
  • Aktualitete

Do ndodhë para Kuvendít të 11 dhjetorít, analístí plas “bombën”: Salí Berísha arrestohet

Analisti Frrok Çupi mëngjesin e sotëm plasi “bo.mbën” duke thënë se Sali Berisha do të…

15 hours ago
  • Aktualitete

Mediat Serbe Pas Takimi Mes 2 Qeverive: “Shqipëria Dhe Kosova Do Të Bashkohen”

“Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen”, kështu e nis artikullin media serbe b92.net.Një shkrim kushtuar…

15 hours ago
  • Aktualitete

Daçiq: Thaçi dhe Veseli duhet te denohen për ush.taret serb qe i humbem në…

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiq, tha se është mirë që Dhomat e Specializuara…

15 hours ago
  • Aktualitete

Sondɑzh: A duhet ti konfiskohet pasuria ish Kryeministrit Sali Berishës/Voto PO – JO

Pre.sioni i jashtëzakonshëm i Brukselit mbi kryeministrin Edi Rama, për të ndj.ekur shembullin e Kroacisë…

15 hours ago
  • Aktualitete

Medita Serbe “Bombardojne”Pas Deklarates Se Ramës, Se Do Të Votonte Haptas Për Bashkimin E Shqipërisë Me Kosovën

Deklarata e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama pas mbledhjes së përbashkët të dy, Shqipërisë dhe…

15 hours ago