Categories: Aktualitete

Do filloj arr.estimi i “peshqëve” të mëdhenjë, i pari në listë Sali Berisha. Si e komentoni?

Saliu sot, thjeshtë zhurmon si “motorr” i vjetër i një autokombanje ruse. Ai nuk është asgjë. Edhe në Kosovë, i pari që u arr.estua, ishte Hashim Thaçi. Normalisht, “Peshku” më i madh i Kosovës.

Advertisement

Pas tij, do shkojnë në rresht, sipas “apelit”, të gjithë. Muaj më parë, ngjante kjo ngjarje përtej paradoksit, pra e paimagjinueshme. Modeli Thaçi po aplikohet edhe në Shqipëri. Do prijë drejt bur.gut, Sali Berisha. Edhe ky, më i madhi “peshk” i Shqipërisë është.

Arre.stimi i Berishës është shumë më pak i zhurmshëm se i Thaçit në Kosovë. Saliu nuk niset për bu.rg si “hero”, por si kri.minel, Saliu nuk niset për bu.rg si i dyshuar, por si “non-grata” nga Amerika, si milioner, si hajdut.

Hashimi ishte President i Republikës. Ishte në zyrë. Pak kush e besonte se do t’i prangoseshin duart aty, mbi shkresa e, pak kush e mendonte, se do të harrohej kaq shpejt. Por ja që ndodhi.
Berisha, vërtetë u duartrokit nga Këshilli Kombëtar i Partisë Demokratike, nga servilë pushteti. Por, kthehuni pak në kohë. Hashim Thaçin ende sot, një pjesë e madhe e kosovarëve nuk duan ta ”lëshojnë” aq lehtë. Thjeshtë, ende besojnë se ish lideri i tyre, mund të mos e kalojë gjithë je.tën në bu.rg.Ndryshe krejt me Sali Berishën. Urrejtja ndaj tij shfaqet përtej limiteve njerzore në rrjetet sociale. Edhe nga Departamenti i Shtetit, kështu ka ngjarë për të. Është i rrezikshëm, është “non-grata” .Pra, thjeshtë. Shqiptarët, në shumicë dërmuese, e kanë “sakatuar” ish liderin e tyre. Kr.imet dhe pasuritë e tij të mëdha, kanë ndezur ndjeshmëri hak.marrjeje, jo vetëm tek Berisha, por tek katër Klanet mafioze që drejtojnë 20 familjet kr.iminale, tashmë të identifikuara.

Saliu sot, thjeshtë zhurmon si “motorr” i vjetër i një autokombanje ruse. Ai nuk është asgjë. Diçka ndryshe Hashimi. Ai ishte, te e fundit, në mes të gjësë dhe asgjësë.Ishte Presidenti i shtetit më të ri në Botë. Ishte themeluesi e nënshkruesi i gjithçkaje lidhet me Kosovën. E megjithatë, para drejtësisë, optikat befasojnë me shpjegueshmëritë e sjelljeve. Tek rasti në fjalë, nuk ka fare enigma. Arre.stimi i Peshqve të Mëdhenj nis me Sali Berishën.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

‘Lista Serbe largohet nga Qeveria Kurti’

Njohësi i marrëdhënieve shqiptaro-serbe, Fatmir Sheholli, thotë se presidenti serb, mund t’i tërheq ministrat nga…

53 seconds ago
  • Aktualitete

Sheshel: Shqiptaret janë si “kingja”, Nuk mund te bëjnë asgjë

Udhëheqësi radikal i Serbisë, Vojisllav Sheshel tha sonte se shqiptarët nuk mund të bëjnë asgjë…

4 mins ago
  • Aktualitete

Rrahman Jasharaj: Albin nëse punët si kryeminstër nuk t’dalin boll, hajde bëhu anëtar i yni

Në emisionin ‘Pressing’ në T7 po diskutohet për përpl.asjen e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti…

3 hours ago
  • Aktualitete

Mushkolaj flet për Kurtin: VV iu paska kthy kësaj fores së lodhtë me flamuj kuq e zi

Mushkolaj në një postim në Facebook është shprehur se VV iu është kthyer “forës së…

3 hours ago
  • Aktualitete

Memli Krasniqi I Drejtohet Vjosa Osmanit Turp Të Qoftë E Injorove UÇK-Në

Reagim ndaj presidentes Vjosa Osmani, për mospërmendje të U.ÇK-së në përvjetorin e B.etejës së Koshares,…

3 hours ago
  • Aktualitete

Kjo është shtëpia “modeste” në Marigona Residence ku jeton Ramush Haradinaj

Shtëpinë e ndërtuar me mjete vetanake dhe me ndihmë nga bashkëluf.tëta.rët menjëherë pas luf.tës në…

15 hours ago