Categories: Aktualitete

DOKUMENTI i 1940/ A e dini se Enver Hoxha ishte arre.stuar pasi kishte shitur mish derri me krimba dhe djathë të prishur në pazar

Faktet që pasqyrohen në këtë dokument janë mjaft interesante për të kuptuar të shkuarën rinore të Enver Hoxhës përpara se ai të angazhohej si pjesë e lëvizjes komu.niste në Shqipëri. Sipas këtij proc.erverbalit të kohës ngjarja ka ndodhur në 7 gusht 1940 ku Enver Hoxha rezulton të jetë një tregtar ambulant që shiste produkte ushqimore të prishura.

Akademia e Shkencave është angazhuar në një projekt të ri për rishkrimin e historisë e cila do ti kushtojë taksapaguesve shqiptarë plotë 3 milionë euro. Sipas historianëve të angazhuar në këtë proces, kanë dalë në dritë një seri faktesh të reja të cilat duhet të përfshihen në Historinë e Shqipërisë dhe mënjëherë debatet kanë qenë të forta sidomos për qasjen ndaj figurave gjatë luf.tës së dytë botërore e më pas.

Advertisement

Por së fundmi në rrjetet sociale është publikuar një dokument i vitit 1940 ku shfaqet një raport i policisë së Tiranës për ndalimin e Enver Hoxhës. Faktet që pasqyrohen në këtë dokument janë mjaft interesante për të kuptuar të shkuarën rinore të Enver Hoxhës përpara se ai të angazhohej si pjesë e lëvizjes komu.niste në Shqipëri. Sipas këtij proc.erverbalit të kohës ngjarja ka ndodhur në 7 gusht 1940 ku Enver Hoxha rezulton të jetë një tregtar ambulant që shiste produkte ushqimore të prishura.
Mbajtun me datë 7-8-940 ditën e Mërkurë ora 17.00 në Tiranë kundra të qojtunit Enver Hoxha I biri i Halitit lindun ……. Më 1905, banues në Tiranë. Me profesin Gj. Ushqimore për shkak se në Rruga H. Toptani, i deklaruar në ketravajtje pse iu gjetën 3 (tre) zampe (kamb derri) të prishuna me krymbe qi i kishte ekspozue për shitje si dhe 2 (dy) kutije me copë djathi të firmës Bell Paese të prishun me erë të keqe”.

Ky dokument tregon se Enver Hoxha ka qenë në fillimet e tij një shitës ambulant aspak skru.puloz i cili 5 vjet më pas mori pushtetin dhe sun.doi për 40 vjet me gru.sht të hekurt Shqipërinë, kohë gjatë së cilës ai i serviri vetëm mish me krimba dhe djathë të prishur 1.8 milionë shqiptarëve, ndërsa atyre më me pak fat iu dha në këmbim burgun dhe inte.rnimin.

Në këtë pikë, duket se investimi i qeverisë për të rishkruar historinë ia vlen nëse në të shqiptarët do të mësojnë në vitet në vazhdim se ai që i sun.doi për 40 vjet nën dik.taturën e proletariatit nuk ishte gjë tjetër në fillimet e veta veçse një shitës i pask.rupullt i ushqimeve të prishura në pazarin e Tiranës.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Kurti:Ky vend ka v.ua.jtur për një qeverisje të mirë si e jona! A PAJTOHENI?

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se për këtë vit rritja ekonomike do të jetë rreth…

9 hours ago
  • Aktualitete

Do ndodhë para Kuvendít të 11 dhjetorít, analístí plas “bombën”: Salí Berísha arrestohet

Analisti Frrok Çupi mëngjesin e sotëm plasi “bo.mbën” duke thënë se Sali Berisha do të…

15 hours ago
  • Aktualitete

Mediat Serbe Pas Takimi Mes 2 Qeverive: “Shqipëria Dhe Kosova Do Të Bashkohen”

“Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen”, kështu e nis artikullin media serbe b92.net.Një shkrim kushtuar…

15 hours ago
  • Aktualitete

Daçiq: Thaçi dhe Veseli duhet te denohen për ush.taret serb qe i humbem në…

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiq, tha se është mirë që Dhomat e Specializuara…

15 hours ago
  • Aktualitete

Sondɑzh: A duhet ti konfiskohet pasuria ish Kryeministrit Sali Berishës/Voto PO – JO

Pre.sioni i jashtëzakonshëm i Brukselit mbi kryeministrin Edi Rama, për të ndj.ekur shembullin e Kroacisë…

15 hours ago
  • Aktualitete

Medita Serbe “Bombardojne”Pas Deklarates Se Ramës, Se Do Të Votonte Haptas Për Bashkimin E Shqipërisë Me Kosovën

Deklarata e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama pas mbledhjes së përbashkët të dy, Shqipërisë dhe…

15 hours ago