Categories: Aktualitete

E gjithë Serbia në panikë, Mikja e madhe e Kosovës erdhi në Vendin e Grenellit

Advertisement

Shtetet e Bashkuara të Amerikës do të kthehen me kapacitet të plotë në dialogun midis Kosovës dhe Serbisë, përmes një emisari të posaçëm që do të angazhohet në bisedime, ra.porton Novosti. Sipas spekulimeve jo.zyrtare në burime diplomatike, dy kandidatë janë parë deri më tani për atë rol. JU FT OJM TE SHT YPNI VID EON KE TU

I pari është Matthew Palmer, i cili tashmë është i angazhuar në rajon si Zëvendës Ndihmës Sekretari i Shtetit e Përfaqësues Special i SHBA për Ballkanin Perëndimor. Tjet.ra është Molly Montgomery, e cila kohët e fundit u emërua Zëvendës Ndihmëse Sekr.etare e Shtetit për Evropën dhe Euroazinë. JU FT OJM TE SHT YPNI VID EON KE TU

Palmer merret me Ballkanin për 25 vjet, derisa, atij iu dha detyra si i dërguar special për rajonin gjatë administratës së Donald Trump. Palmer po punon ngushtë me emisarin e BE-së Miroslav Lajcak. Të dy u ta.kuan së fundmi në Bruksel, pas të cilit takim Palmer tha se “qëllimi i të gjitha admi.nistratave amerikane është të përfundojnë dialogun midis Kosovës dhe Serbisë me një marrëveshje për njohjen reci.proke”.Lajcak dhe Palmer për dy ditë do të qënd.rojnë në Kosovë, ku edhe gjatë ditës së nesërme së ba.shku do të ju drejtohen mediave. Nga ana tje.tër, emërimi i Molly Montgomery, e cila më parë ishte e angazhuar në departamentin e konsulencës Madeleine Albright, në një poz.icion në Departamentin e Shtetit, hedh dritë të re mbi poli.tikën e administratës së Biden ndaj Kosovës. JU FT OJM TE SHT YPNI VID EON KE TU

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Çfarë po ndodh?! Shër.bimi sek.ret turk go.det rëndë Mossad-in izraelit

Një ekìp prej 200 personash nga Organìzata Kombëtare e Ìnte.lìgjencës (MÌT) zbʋloì se një rrjet…

16 hours ago
  • Aktualitete

Çfarë po ndodh?! Shër.bimi sek.ret turk go.det rëndë Mossad-in izraelit

Një ekìp prej 200 personash nga Organìzata Kombëtare e Ìnte.lìgjencës (MÌT) zbʋloì se një rrjet…

16 hours ago
  • Aktualitete

Prejardhja e emrit Shqiptar! Origjina dhe kuptimi i tij

Pirroja ishte, ndoshta, sundimtari më i shquar i Epirit. Ai, si pasardhës i largët i…

16 hours ago
  • Aktualitete

Berisha bën thirrje drejt demokratëve: Përgatituni për pro.testa që Shqipëria nuk i ka parë kurrë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar pro.testa të demokratëve për humbjen e PD në zgjedhjet e…

16 hours ago
  • Aktualitete

“U stërvit nga C.I.A dhe erdhi me mis.one sek.rete në Shqipëri për të vr.arë Enverin…”/ Historia e rrallë e agj.entit, që u mb.ajt dy v.jet në ar.kivol

Dashnor Kaloçi/ Publikohet historia e panjohur dhe të bujshme të ashtuquajturës “ba.nda Xhevdet Mustafa”, ku…

16 hours ago
  • Aktualitete

Nikollë Lesi tregon parashikimin e radhës: Berisha arr.estohet, Basha shpëton, PD shkrihet dhe në pushtet rri Rama për shumë gjatë

Nìkollë Lesì ka bërë një tjetër parashìkìm. Në gazetën e tìj “Koha Jonë” është pʋblìkʋar…

16 hours ago