Categories: Aktualitete

E madhe kjo: Fatmir Medi për 8 vite i ka dhënë pagë Eli Farës si “Drejtore” në 2 ministri dhe për 65 udhëtime sëbashku në SHBA-BE

SPAK t’i hap “ato dreq letra”, që i bllokoi Berisha dhe i groposi Rama/ Referuar sistemit “TIMS” 2006-2013, rezulton se në 23 raste në Amerikë dhe 42 në vendet e BE.Sht yp rejkIamen e p0shtme dhe ndiq pamjet

Advertisement

Fatmiri e Eli kanë udhëtuar bashkë si “Delegacion pune”, kur në fakt këngëtarja shkonte për koncerte private, ndërsa “princi” e shoqëronte, deri sa i vo.dhi dhe zanatin duke u bërë vëtë këngëtar dasmash, sidomos duke u praktikuar te vila që kanë së bashku në SHBA.

Një tjetër zullum, është bërë nga derdimeni i paskrupullt Fatmir Mediu, me fondet publike në vitet e pushtetit 2005-2013, lidhur me emërimet e pagat fiktive mujore, që ka dhënë kur ishte ministër i Mbrojtjes dhe ministër Mjedisi.Nuk bëhet fjalë, për paga punonjësish, se ato kanë qenë me shumicë, për familjarë pushtetarësh të PD-LSI, të cilët nuk ishin fare në Shqipëri; por për pagën “Drejtore Drejtorie”, që ish-ministri Fatmir Mediu i ka dhënë këngëtares Eli Fara.

Sipas informacionit me burim konfid.encial nga Thesari i Shtetit, thuhet se këngëtarja Eli Fara, nga muaji janar 2006, deri në muajin gusht 2009, është paguar në Ministrinë e Mbrojtjes “Drejtore Inovacinosh”, drejtori që nuk ka ekzi.stuar fare, por u sajua nga Fatmir Mediu.Edhe pas muajit mars 2008, kur Mediu iku për shkak të Gërdecit; këngëtares Eli Fara i vazhdoi paga nga ministri pasardhës Gazmend Oketa, të cilit iu la “amanet” mos ta hiqte nga borderoja, ndërsa në shtator 2009 kjo drejtori u shkri me gjoja “suprimim strukture”.Mirëpo, këngtarja nuk mbeti pa pagë drejtori, mbasi Fatmir Mediu që kishte dobësi për zërin e saj; kur shkoi ministër Mjedisi e emëroi “Drejtore të Përgjithshme për Ngrohjen Globale”; drejtori të cilën e sajoi, për t’i ngrohur xhepin këngëtares së zemrës.Sipas letrave, për këngëtaren nuk paska qenë vetëm paga e majme prej 8 vitesh, por dhe dietat e shumta, që paguhesin nga buxhetet e e dy ministrive, me shënimin “Udhëtime pune”, të sajuara e urdhëruara nga shef Fatmiri; madje me disa ditë qëndrimi në shtetet e SHBA-BE e deri në vende ekz.otike.

Sipas sistemit “TIMS” të viteve 2006-2013, rezulton se shefi, Fatmir Mediu dhe var.tësja zyrtare Eli Fara, në 23 raste kanë udhëtuar bashkë në Amerikë dhe në 42 raste në shtete të BE.Ndërsa në total, në afro 8 vite, këngëtarja ka udhëtuar 150 herë me shpenzime të shtetit, si Drejtore Drejtorie në Ministrinë e Mbrojtjes dhe në Ministrinë e Mjedisit në formë “shërbimesh pune”; për të cilat, numrin e ditëve dhe faturat për hotele-restorante i miratonte ministri Mediu.Sipas dokumentacionit, shumica e faturave dhe biletave janë fotokopje; por auditet e brendëshme në këto ministri; kanë vërtetur se Fatmiri e Eli, nuk kanë udhëtuar për qejf me milionat e shtetit; por vetëm për shkak të detyrës si “Delegacion pune” të dy ministrive përkatese.

Advertisement

Në fakt, Eli Fara shkonte për koncerte private, ndërsa “princi” e shoqëronte, deri sa i vodhi dhe zanatin duke u bërë vëtë këngëtar dasmash, sidomos duke u praktikuar te vila që i ka bërë dhuratë në SHBA.Gjithçka mund dhe duhet ta verifikojë SPAK-u, madje dhe një fjalë që vazhdon qarkullon në Ministrinë e Mjedisit; sikur Fatmir Mediu i ka dhënë 500 mijë dollarë vajzës së këngëtares, për një projekt fantazmë “Rinia e Parqet malore”, maskuar pas një OJF-je

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Berisha: S’largohem nga Shqipëria dhe nëse hapin çështje pe.nale ndaj meje, këtu s’ka njëri që mund të më bur/gos

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka deklaruar mbrëmjen e sotme se do të përballet me çdo akuzë…

3 days ago
  • Aktualitete

Dëshmia e gjallë: Arre.stimi me dr.ogë i Koço Devoles në Itali, si angazhoi Sali Berisha avo.katin e Berluskonit dhe interesimi i Ilir Metës

Gazetari Mitro Çela ka publikuar së fundmi një libër me kujtime në nder të kolegut…

3 days ago
  • Aktualitete

Zbulohet pasuria e çmendur e Blendi Fevziut nga Bledi Mane: “7.5 milione euro ne banke, rroga e tij arrinë 37 mije euro, ka 11 shtepi dhe 3 vila

Det.aje të reja kanë dalë nga aks.identi i makinave shoqëruese të Sali Berishës në autostradën…

3 days ago
  • Aktualitete

Zbulohet pasuria e çmendur e Blendi Fevziut nga Bledi Mane: “7.5 milione euro ne banke, rroga e tij arrinë 37 mije euro, ka 11 shtepi dhe 3 vila

Duhen kater kembe te kercejne ta.ngo, dy k.urva duhen te çelin bordellon. Ndryshe nga vallzimi…

3 days ago
  • Aktualitete

Bota serbe dhe greke në habi pas dokumentit: “Serbët dhe grekët janë dy popuj me histori të falsifikuar në mënyrën më primitive!”

“Çʋditërisht edhe sot disa stʋdiʋes sllavë nga Maqedonia paraqiten më shov.inistë e ra.cistë kʋndër shqiptarëve,…

3 days ago
  • Aktualitete

Kaq Përqind E Shqiptarëve Janë Pro Bashkimit Shqipëri-Kosovë! A JENI JU PRO APO KUNDER?

Katër në pesë shqiptarë të Shqipërisë (79,2%) do të votonin pro bashkimit në një shtet…

3 days ago