Categories: Aktualitete

E ngatë.rruan me një foshnje tjetër në lindje/ Vajza kërkon dëmsh.përblim nga Ministria pas 19 vitesh

Një vajzë spanjolle i ka kërkuar komp.ensim Ministrisë së Shënd.etësisë pasi mori vesh se e kishin ngatërruar me një fëmijë tjetër në lindje.
Sipas mediave spanjolle, e reja lindi në vitin 2002 dhe është ngatërruar me një foshnje tjetër që kishte lindur në të njëjtën ditë në spit.alin Lagrono në jug të qytetit të Bilbaos.

Advertisement

Ngatërresa e foshnjave ndodhi në dorëzimin tek prindërit pasi ishin vendosur në inku.batorë. Ministrja e shënde.tësisë për qeve.rinë e La Rioja, Sara Alba, tha se nuk ishte e mundur të konkludohej se kush kishte bërë gabimin.

Ajo tha se “do të ishte e pamundur që diçka e tillë të ndodhte përsëri sot” sepse procedurat për identi.fikimin e foshnjave ishin “të sigurta dhe të besueshme”.

Rasti u raportua për herë të parë nga gazeta La Rioja , e cila tha se njëra nga vajzat po kërkon 3 milion euro (2.4 milion;; 3.5 milion dollarë) si dëmshpë.rblim nga ministria e shënd.etësisë e rajonit. Minis.tria ka ofruar vetëm kompe.nsim prej 215,000 €, thonë raportet.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

SONDAZH:Kush mendoni se është politikan me i mirë: Thaçi apo Kurti ? Komentoni

albin Kurti politikan dhe akti.vist shqiptar, i cili sherbeu si krye ministri i Kosoves prej…

28 mins ago
  • Aktualitete

Ambasadori palestinez në Serbi: Nuk do ta njohim Kosovën!

Ambasadori i Pa.lest.inës në Serbi, Mohammed Nabhan ka bërë thirrje tek vendet arabe që t’i…

31 mins ago
  • Aktualitete

LAJMI I FUNDIT Nga Haga per Hashim Thaçin teper e rende qfar u zbulua

Mbrojtja e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi ka dorëzuar në Dhomat e Spec ializuara dhe…

36 mins ago
  • Aktualitete

Grekët në delirium/ Ikona greke prap këndon shqip edhe thotë: ‘Emigrantët shqiptarë meritojnë edhe më shumë se kaq’

Dasho Kurti kompozitori dhe muzikanti i njohur shqiptar në Greqi këtë të mërkurë ishte i…

42 mins ago
  • Aktualitete

Bekë Berisha: Do tia n.xij jetën Albin Kurtit

Kandidati për deputet nga koalicioni AAK-PSD, Bekë Berisha, ka folur për rolin e dep.utetëve të…

46 mins ago
  • Aktualitete

Grekët në delirium/ Ikona greke prap këndon shqip edhe thotë: ‘Emigrantët shqiptarë meritojnë edhe më shumë se kaq’

Dasho Kurti kompozitori dhe muzikanti i njohur shqiptar në Greqi këtë të mërkurë ishte i…

1 hour ago