Categories: Aktualitete

Edi Rama u bën thirrje të rinjve shqiptarë/ Shkoni punoni në peshkim, rroga 800 mijë lekë

Kryeministri Edi Rama së bashku me ministren e Bujqësisë Frida Krifca po prezantojnë projekt-buxhetin e 2022 për peshkimin. Kryeministri iu ka bërë thirrje të rinjve shqiptare të mos zgjedhin juridikun, por peshkimin, pasi aty rrogat shkojnë deri 800 mijë lekë.

Advertisement

Edi Rama: I them të gjithëve se paga më e ulët që ju jepni në peshkim është 800 mije lekë . A ka nevojë këtu që nuk ka nevojë për punëtorë peshkimi? Të gjithë keni. Ku i gjeni punëtorët? Me 800 mijë lekë paga më e ulët. Në Turqi, Egjipt. Vijnë nga Turqia, Egjipti për të punuar këtu.

Disa me diploma Kristali që peretendojnë se janë juristë kërkojnë punë. Jo mo hajde trokit tëe industria e peshkimit dhe nëse janë gati të punojnë e kanë punën këtu. Kemi pasur diskutimin e fundit me Besimin, se Mali nuk nuk ka qenë se ishte tu luftu me turqit a me kinezët.

pa që me PD nuk kishte gjë në vijë dhe iku andej nga Afrika. Për ne nuk ka rëndësi je socialist apo demokrat, rëndësi ka të kapësh peshkun në det. Mali e ka në terezi shkon kap peshk andej, vjen ketej e gjen gatio se ja rregullojmë ne socialistët.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Si e vlërsoni qeverinë Kurti deri më tani?

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, bashkë me 12 ministrat e kabinetit qeverisës, kanë…

43 mins ago
  • Aktualitete

”Ditën më të zezë Kosovës ia kanë sjellë vetë udhëheqësit e saj”. A PAJTOHENI?

“Sipas kushteve që parashtron pala serbe në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, përveC…

45 mins ago
  • Aktualitete

Kurti në Bruksel: Na liberalizoni vizat që të besojmë te BE-ja

Kryeministri Albin Kurti edhe sot në Bruksel ka kërkuar liberalizimin e vizave për Kosovën. Kurti…

46 mins ago
  • Aktualitete

Kjo është shtëpia “modeste” në Marigona Residence ku jeton Ramush Haradinaj (VIDEO)

Shtëpinë e ndërtuar me mjete vetanake dhe me ndihmë nga bashk.ëluf.tëtarët menjëherë pas luf.tës në…

47 mins ago
  • Aktualitete

Kurti “me dy fytyra” dje e lavdonte e sot e akuzon diasporën, ata janë “rreziku i parë..do ta sjellin virusin…”

Kr yeministri Albin Kurti duket se ka ndërruar mendje në relacion me diasporën. Ai deri…

49 mins ago
  • Aktualitete

Rrahman Jasharaj: Albin nëse punët si kryeminstër nuk t’dalin boll, hajde bëhu anëtar i yni

Në emisionin ‘Pressing’ në T7 po diskutohet për përp.lasjen e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti…

51 mins ago