Categories: Aktualitete

Fatmir Mediu tregon të vërtetën në SPAK dhe “shokon”Berishën: Shkëlzen Berisha ishte pronar i Gërdecit, telefonata dhe 45 takime me ish-ministrin

Pas Adriatik Llallës, i cili ka marrë rrugët e Evropës për t’i shpë.tuar bur.gut për korr.upsion, një tjetër bashkëpunëtor i Sali Berishës në pla.çkitje dhe vr.asje ma.sive, pritet të dën.ohet nga Gjykata Speciale, me kërkesë të SPAK-u.

Advertisement

Ai është Fatmir Mediu, njeriu i cili kur ishte ministër i Mbrojtjes bëri letrat e biznesit të vd.ekjes në Gërdec, biznes i cili drej.tohej në prapaskenë nga Sali dhe Shkëlzen Berisha. Por, para dër.gimit në gjykatë për dë.nim nga SPAK, Fatmir Mediu do t’i nën.shtrohet një procesi të ri het.imor, i cili përbën një nga rr.eziqet e para ser.ioze për Sali Berishën dhe Familjen e tij.

SPAK do të he.tojë Fatmir Mediun për të zb.uluar se për llogari të kujt i bëri letrat e afe.rës korr.uptive në Gërdec, me pasoja 26 të vd.ekur, 300 të pla.gosur dhe mbi 600 shtë.pi dhe objekte të rra.fshuara. SPAK nuk do të in.vestohet për të zbu.luar pr.ova të reja për kr.imin masiv të 13 viteve më parë, ku deri më sot janë dë.nuar vetëm punëtorët. SPAK thjeshtë do të rivlerësojë pr.ovat që prokuroria inj.oroi në 2008 dhe 2009, me urdhër të Sali Berishës, i cili para.caktoi kufirin se deri ku duhet të shk.onin he.timet.

Janë dhjetëra telefonata dhe rreth 45 takime mes Shkëlzen Berishës dhe Fatmir Mediut për Gërdecin. Telefonat dhe takimet, të gjitha të dokumentuara, konfirmojnë se Berisha e kishte kthyer Mediun në një ar.gat në shë.rbim të Shkëlzenit, për t’i bërë letrat e af.erës.Në këmbim, Mediu kishte dorë të lirë të real.izonte afera të tjera apo që ta kthente ministrinë në h.arem për të bërë ‘zap aku.llnajat’. Provat e tjera janë të pafundme, por SPAK-ut i mjaftonjnë takimet dhe telefonatat për të ngritur ak.uzën e vr.asjes për Sali dhe Shkëlzen Berishës, si dhe si bashkëpunëtor në vr.asje për Fatmir Mediun.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

LVV pa Albin Kurtin s’do ta kalonin as pragun

Dukekomentuar rezultatin e zgjedhjeve, gazetari Leonard Kerquki përmes një po stimi në Facebook, tha se…

3 hours ago
  • Aktualitete

A duhet të shpallet Edi Rama kryeministri më i mirë Shqipëtarë apo Albin Kurti?

Sondazh i bërë online nga portali ynë nga dita e sotme do të kemi mundesi…

3 hours ago
  • Aktualitete

Berat Buzhala “Urdhëron” Kosovarët mos të shkojnë për pushime në Shqipëri

Gazetari Berat Buzhala pas ngjarjeve me turistët spanjoll ka ironizuar me një postim në facebook:…

3 hours ago
  • Aktualitete

Bekim Jashari ishte në GARË kundër Sërbise, ata që se votuan TURP ju qoftë

Për zgjedhjet në Drenicë dhe fitorën e PDK-së, kundër Bekim Jasharit ka reaguar përsëri veprimtari…

3 hours ago
  • Aktualitete

Jashari: Të turpëruar duhet të ndihen ata që morën peng votën e qytetarëve, ne jemi fitues të vërtetë të zgjedhjeve

Kandidati për kryetar të Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, ka reaguar sërish pas rezultateve preliminare…

3 hours ago
  • Aktualitete

Jeta modeste e nipit të Adem Jasharit dhe udhëtimet luksoze të djalit të Hashim Thaçit

Presidenti Hashim Thaçi ka dy fotografi me heroin Adem Jashari dhe i publikon ato sa…

3 hours ago