Categories: Aktualitete

Fatos Nano: Bυr.gosja ime u bë personalisht nga Sali Berisha nga frίkα e dëshmίve të mija për rastin Hαklαjt

Ish-Kryeministri Fatos Nano tha gjatë një interviste në emisonin “Opinion”, se sipas informacioneve që ai ka, ishte Sali Berisha ai që u mor personalisht me bυr.gosjen dhe mbαjt.jen e tij në bυ.rg.

Advertisement

Në këtë aspekt, ai e ka cilësuar Berishën një kα.fshë pol.ίtike, por që më pas sikurse ka pohuar pυs.hoί së qe.nί polί.tikαn.Pjesë nga intervista – Fevziu: Raporti juaj në 30 vite ka qenë me ulje ngr.ίtje, përpl.αsje por edhe keni bashkëpunuar, si do ta përkufizonit si pol.itikαn Sali Berishën?

Nano: Do përpiqem të jem i drejtë dhe i sinqertë. Sali Berisha hyri në pol.ίtίkë si intelektual hυ.mαnist, mjek kardiolog. Në momentin që mori drejtimin e PD, u bë poli.tikαn. E them këtë gjë, sepse intelektuali dhe polit.ikαni me kalimin e kohës i lënë vendin njëri – tjetrit. Janë të rrα.llα rastet ku pol.itikαni mbetet intelektual sa duhet. Më pas ai ka mbikëqyrur, që nga ideja e parë që hodhi vetë deri në realizim, atëherë kur ra shtetit në ‘97 bυ.rgosjen dhe mb.αjtjen time në bυ.rg, është marr “in persona” me këtë gjë nga fri.kα e dësh.mίve të mija për rastin Hα.klαjt.

Fevziu: Berisha thotë që nuk jam marr unë me këtë, ishte parlamenti…Nano: Berisha mund të thotë shumë gjëra, përfshirë edhe 21 janarin, por unë kam të dhëna të kohës, me të dhëna nga njerëz dësh.mitαrë në zyrën e tij, kur ai është marr “in persona” me mbajtjen time në bυ.rg. Dhe me bυrg.osjen e liderit të opozitës, ai u kthye në kαf.shë pol.ίtike.

Fevziu: Në ç’kuptim? Nano: Poli.tikαnët janë kαf.shë pol.ίtike dhe kur marrin vendime të tilla nuk mund të mos u thuash kαf.shë po.lίtike. Në 21 janar, ai mbikëqyri, drejtoi dhe u ρë.rρoq të mbulonte vrα.sjen e 4 njerëzve të pαf.αjshëm përballë një pro.teste ma.sίve, popullore. Janë të njohura nga shumë njerëz faktet për këtë gjë dhe veçanërisht sjellja e Berishës përballë fakteve. Dhe unë jam i detyruar të them që në 21 janar 2011, Sali Berisha pushoi së qeni pol.itikαn dhe mbeti… Pjesa tjetër…. që po e dëshmon tani me qytetarin digjital. JEP MENDIMIN TËND

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Kush i pari u vendos në Ballkan – serbët apo shqiptarët?

Serbët nganjëherë janë edhe për keqardhje! Një pjesë e mirë e tyre ende besojnë se…

7 hours ago
  • Aktualitete

I gjithe Ballkani ne “KEMBE” te tronditur. Albin Kurtit i vjen perkrahje e madhe nga Gjermania

Nils Schmid ka pub.likuar nje video ne rrjetin social Twitter, ku ka shprehur hapur mbesh…

7 hours ago
  • Aktualitete

Ganimetja bën thirrje për rrëzimin e qeverisë Kurti: ‘Na lodhën tu na rrejt hajnat’

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, e ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin…

7 hours ago
  • Aktualitete

LAJM I MADH – Nga SHBA përgjigjen a e pranojnë bashkimin e Kosovës me Shqipërinë?

A e pranon SHBA bashkimin e Kosovës me Shqipërinë?Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer…

7 hours ago
  • Aktualitete

Ish gruaja e Edi Ramës tregon historinë e prishjes së martesës: Linda Rama është një grua dinake që shkaktoi shum depresion te Gregu

Para 35 vitesh Matilda Makoçi ishte një nga ikonat dhe portretet më premtuese të kinematografisë…

9 hours ago
  • Aktualitete

Nga ora me diamante tek miliona sende me vlerë / Rama zbulon se çfarë fshihet në bodrumin e Kryeministrisë(VIDEO)

Kryeministri Edi Rama mbrëmjen e djeshme dha një intervistë për Blendi Fevziun, ku ka zbuluar…

10 hours ago