Categories: Aktualitete

FJALË MADHËSHTORE “Hashim Thaçi është Churchilli i Ballkanit”… A po kthehet në vendlindje Hashim çlirimtari?!

Tim Judah: Hashim Thaçi është Churchilli i Ballkanit.Gazetari Tim Judah ka shkruar një artikull të gjatë kushtuar Presidentit të Kosovës Hashim Thaçi ku flet për personalitetin e tij prej politikani. Ndër të tjera Judah e krahason Thaçin me ish-kryeministrin e Mbretërisë së Bashkuar Winston Churchill i cili është ndër figurat më të rëndësishme të historisë.“Hashim Thaci i takon karizmatikë ve të politikës evropiane.

Advertisement

Shumë njerëz e lëv dojnë tej mase. Tjerë duan ta shohin të bk urgosjur per Iufjten ne Kosove.

Rrugëtimi i tij kalon nëpër Cyrih e deri në krye të shtetit të ri të Kosovës” nis shkrimi i gazetarit Judah.Judah shkruan se do të ishte absurd për të imagjinuar 20 vjet më parë që Hashim Thaçi e jo Aleksandar Vuçiq do të akuzoheshin për krίme.

“Pas të gjithash Vuçiq kishte luajtur rol kyç në partinë estreme nacίonalίste të Serbisë burrat e së cilës kishin vj rharë për të hyrë në Bosnjë dhe Kroaci. Pra kohët kanë ndryshuar por aku.zat e bëra nga tribunal special i Kosovës që u zbuluan më 24 qershor kanë qenë në përgatitje e sipër për 20 vjet” thuhet tutje në shkrimin e publikuar në gazetën Die Weltwoche.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Kurti:Ky vend ka v.ua.jtur për një qeverisje të mirë si e jona! A PAJTOHENI?

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se për këtë vit rritja ekonomike do të jetë rreth…

9 hours ago
  • Aktualitete

Do ndodhë para Kuvendít të 11 dhjetorít, analístí plas “bombën”: Salí Berísha arrestohet

Analisti Frrok Çupi mëngjesin e sotëm plasi “bo.mbën” duke thënë se Sali Berisha do të…

15 hours ago
  • Aktualitete

Mediat Serbe Pas Takimi Mes 2 Qeverive: “Shqipëria Dhe Kosova Do Të Bashkohen”

“Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen”, kështu e nis artikullin media serbe b92.net.Një shkrim kushtuar…

15 hours ago
  • Aktualitete

Daçiq: Thaçi dhe Veseli duhet te denohen për ush.taret serb qe i humbem në…

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiq, tha se është mirë që Dhomat e Specializuara…

15 hours ago
  • Aktualitete

Sondɑzh: A duhet ti konfiskohet pasuria ish Kryeministrit Sali Berishës/Voto PO – JO

Pre.sioni i jashtëzakonshëm i Brukselit mbi kryeministrin Edi Rama, për të ndj.ekur shembullin e Kroacisë…

15 hours ago
  • Aktualitete

Medita Serbe “Bombardojne”Pas Deklarates Se Ramës, Se Do Të Votonte Haptas Për Bashkimin E Shqipërisë Me Kosovën

Deklarata e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama pas mbledhjes së përbashkët të dy, Shqipërisë dhe…

15 hours ago