Categories: Aktualitete

Furtuna të mëdha në Shqipëri/ Flet meteorologia: Ja si parashikohet të je.të moti…

Drejtuesja e zyrës operac ionale të Meteoalb Lajda Porja, ka qenë një një lidhje skype për Fax News, ku ka bërë parashikimin e motit për javën e ardhshme, por edhe muajin Tetor në përgjithësi.

Advertisement

Porja tha se deri në mesin e javës së ardhshme, vendi ynë do të karakterizohet nga një mot i paqëndrueshëm, ndërsa sipas saj reshjet do të jenë me intesitet të ulët.Sa i takon 20 ditëve të mbetura të Tetorit, Porja tha se moti do të je.të tipik i vjeshtës, ku jherë pas here do të ketë episode me reshje shiu, dhe temperaturat do të jenë disi të ulëta, në krahasim me ato që ishin prezente në muajin shtator.

Ndërkohë që edhe vendet e rajonit janë përfshirë nga një mot me reshje dhe me temperatura të ulëta.

“Ka pasur një rënie të ndjeshme të temperaturave në krahasim me javën e kaluar, pritet që moti i paqëndrueshëm të na shoqërojë deri në mesin e javës tjetër. Reshjet e shiut do të jenë të pranishme deri ditën e hënë, do të jenë në sasi të pakta, në krahasim me javën që lamë pas. Herë pas here do të kemi ndërprerje të tyre dhe alternime kthjellimesh.

Ka rënie të ndjeshme të temperaturave deri në 4 gradë, janë temperatura tipike të Tetorit, maksimalet nuk i kalojnë 24 gradë. Problematike do të jetë parametri i erës, ku në jug herë pas here ka shkuar deri në 70km/h, pritet të jetë në të njëjtat kushte deri të martën.

Advertisement

Në 20 ditët e mbetura të Tetorit, pritet që temperaturat të jenë në vlerat normale, nuk ka anomali, do të ketë shumë pak ditë me temperatura më të larta se normalja. Sa i takon reshjeve, pritet që në 15 ditëshin e dytë, të kemi dhe të paktën 2 episode me reshje, ku në disa zona do të tejkalojnë dhe kuotat mujore, do të jetë një muaj tipik i vjeshtës.

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Çfarë po ndodh?! Shër.bimi sek.ret turk go.det rëndë Mossad-in izraelit

Një ekìp prej 200 personash nga Organìzata Kombëtare e Ìnte.lìgjencës (MÌT) zbʋloì se një rrjet…

16 hours ago
  • Aktualitete

Çfarë po ndodh?! Shër.bimi sek.ret turk go.det rëndë Mossad-in izraelit

Një ekìp prej 200 personash nga Organìzata Kombëtare e Ìnte.lìgjencës (MÌT) zbʋloì se një rrjet…

16 hours ago
  • Aktualitete

Prejardhja e emrit Shqiptar! Origjina dhe kuptimi i tij

Pirroja ishte, ndoshta, sundimtari më i shquar i Epirit. Ai, si pasardhës i largët i…

16 hours ago
  • Aktualitete

Berisha bën thirrje drejt demokratëve: Përgatituni për pro.testa që Shqipëria nuk i ka parë kurrë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar pro.testa të demokratëve për humbjen e PD në zgjedhjet e…

16 hours ago
  • Aktualitete

“U stërvit nga C.I.A dhe erdhi me mis.one sek.rete në Shqipëri për të vr.arë Enverin…”/ Historia e rrallë e agj.entit, që u mb.ajt dy v.jet në ar.kivol

Dashnor Kaloçi/ Publikohet historia e panjohur dhe të bujshme të ashtuquajturës “ba.nda Xhevdet Mustafa”, ku…

16 hours ago
  • Aktualitete

Nikollë Lesi tregon parashikimin e radhës: Berisha arr.estohet, Basha shpëton, PD shkrihet dhe në pushtet rri Rama për shumë gjatë

Nìkollë Lesì ka bërë një tjetër parashìkìm. Në gazetën e tìj “Koha Jonë” është pʋblìkʋar…

16 hours ago