Categories: Aktualitete

Gazetari grek me famë : “Shqiptarët janë kafshë që i bëmë njerëz, vetë e kemi fajin që…”

Themis Anastesiadhis është gazetari i të përditshmes greke “Protothema”, gazetë në të cilën ka botuar një shkrim me qëndrime ra.ciste ndaj shqiptarëve. Në shkrimin e tij, gazetari i ka etik.etuar shqiptarët si “ka.fshë”.Ata janë kafshë që erdhën në Greqi në gjendje kafs.hërore dhe ne i bëmë njerëz”. Gazetari grek shton se grekët e kanë vetë fajin që i bënë njerëz shqiptarët. Komiteti i Helsinkit në Greqi ka reaguar menjëherë pas këtij shkrimi.

Advertisement

Për deklaratën e gazetarit grek me qëndrime rac.iste ndaj popullit shqiptar, Komiteti i Helsinkit në shtetin fqinj ka deno.ncuar gazetën “Protothema”. Ky shkrim me përm.bajtje paragjykuese është deno.ncuar në departamentin kundër dhu.nës rac.iste pasi konsiderohet si shke.lje ligjore.

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Kush i pari u vendos në Ballkan – serbët apo shqiptarët?

Serbët nganjëherë janë edhe për keqardhje! Një pjesë e mirë e tyre ende besojnë se…

3 hours ago
  • Aktualitete

I gjithe Ballkani ne “KEMBE” te tronditur. Albin Kurtit i vjen perkrahje e madhe nga Gjermania

Nils Schmid ka pub.likuar nje video ne rrjetin social Twitter, ku ka shprehur hapur mbesh…

3 hours ago
  • Aktualitete

Ganimetja bën thirrje për rrëzimin e qeverisë Kurti: ‘Na lodhën tu na rrejt hajnat’

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, e ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin…

3 hours ago
  • Aktualitete

LAJM I MADH – Nga SHBA përgjigjen a e pranojnë bashkimin e Kosovës me Shqipërinë?

A e pranon SHBA bashkimin e Kosovës me Shqipërinë?Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer…

3 hours ago
  • Aktualitete

Ish gruaja e Edi Ramës tregon historinë e prishjes së martesës: Linda Rama është një grua dinake që shkaktoi shum depresion te Gregu

Para 35 vitesh Matilda Makoçi ishte një nga ikonat dhe portretet më premtuese të kinematografisë…

4 hours ago
  • Aktualitete

Nga ora me diamante tek miliona sende me vlerë / Rama zbulon se çfarë fshihet në bodrumin e Kryeministrisë(VIDEO)

Kryeministri Edi Rama mbrëmjen e djeshme dha një intervistë për Blendi Fevziun, ku ka zbuluar…

5 hours ago