Categories: Aktualitete

Gazetari grek me famë : “Shqiptarët janë ka.fshë që i bëmë njerëz, vetë e kemi fajin që…”

Themis Anastesiadhis është gazetari i të përditshmes greke “Protothema”, gazetë në të cilën ka botuar një shkrim me qëndrime ra.ciste ndaj shqiptarëve. Në shkrimin e tij, gazetari i ka etik.etuar shqiptarët si “ka.fshë”.

Advertisement

Anastesiadhis shkruan:Ata janë ka.fshë që erdhën në Greqi në gjendje kafs.hërore dhe ne i bëmë njerëz”. Gazetari grek shton se grekët e kanë vetë fajin që i bënë njerëz shqiptarët. Komiteti i Helsinkit në Greqi ka reaguar menjëherë pas këtij shkrimi.

Për deklaratën e gazetarit grek me qëndrime rac.iste ndaj popullit shqiptar, Komiteti i Helsinkit në shtetin fqinj ka deno.ncuar gazetën “Protothema”. Ky shkrim me përm.bajtje paragjykuese është deno.ncuar në departamentin kundër dhu.nës rac.iste pasi konsiderohet si shke.lje ligjore.

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

LVV pa Albin Kurtin s’do ta kalonin as pragun

Dukekomentuar rezultatin e zgjedhjeve, gazetari Leonard Kerquki përmes një po stimi në Facebook, tha se…

2 hours ago
  • Aktualitete

A duhet të shpallet Edi Rama kryeministri më i mirë Shqipëtarë apo Albin Kurti?

Sondazh i bërë online nga portali ynë nga dita e sotme do të kemi mundesi…

2 hours ago
  • Aktualitete

Berat Buzhala “Urdhëron” Kosovarët mos të shkojnë për pushime në Shqipëri

Gazetari Berat Buzhala pas ngjarjeve me turistët spanjoll ka ironizuar me një postim në facebook:…

2 hours ago
  • Aktualitete

Bekim Jashari ishte në GARË kundër Sërbise, ata që se votuan TURP ju qoftë

Për zgjedhjet në Drenicë dhe fitorën e PDK-së, kundër Bekim Jasharit ka reaguar përsëri veprimtari…

2 hours ago
  • Aktualitete

Jashari: Të turpëruar duhet të ndihen ata që morën peng votën e qytetarëve, ne jemi fitues të vërtetë të zgjedhjeve

Kandidati për kryetar të Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, ka reaguar sërish pas rezultateve preliminare…

2 hours ago
  • Aktualitete

Jeta modeste e nipit të Adem Jasharit dhe udhëtimet luksoze të djalit të Hashim Thaçit

Presidenti Hashim Thaçi ka dy fotografi me heroin Adem Jashari dhe i publikon ato sa…

2 hours ago