Categories: Aktualitete

Gjuriq drejtuar Albin Kurtit: Mos luaj me zj.arr!

Amba.sadori i Serbisë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, Marko Gjuriq ka reaguar pas ngjarjeve të sotme në pikat kufi.tare Kosovë-Serbi.

Advertisement

Gjuriq kërc.ënoi kry.eministrin e Kosovës, Albin Kurti, duke i thënë “të mos luajë me zja.rrin para se të jetë vonë”.

“Regj.imi i Kurtit në Kosovë po e shtyn ra.jonin në prag të gjakd.erdhjes. Dërgimi i for.cave spe.ciale të arm.atosura rëndë në zonat me shumicë serbe vetëm për të marrë pikë të lira po.litike në garën për zgje.dhjet lokale të 17 tetorit është kër.cënuese për jetën dhe shkel të gjitha marr.ëveshjet. Ju lutemi ndaloni të luani me zjarrin para se të jetë vonë”, shkroi Gjuriq në një postim në Twitter.

Gjuriq akuzoi Qe.verinë e Kosovës se po përdor arm..atim të vjedhur për t’i fri.kësuar serbët.

“Në vend që të angazhohet në një dia.log kons.truktiv me Beogradin dhe të punojë së bashku drejt një të ardhmeje normale për ra.jonin, qeve.ria në Prishtinë po përdor A.K47 të vjedhur dhe APC të dhuruar për ta fr.ikësuar popullsinë e saj serbe”, shkroi ai.

Advertisement

“Duhet t’ju vijë tu.rp nga vetja, z. Kurti”, tha Gjuriq.

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Kush i pari u vendos në Ballkan – serbët apo shqiptarët?

Serbët nganjëherë janë edhe për keqardhje! Një pjesë e mirë e tyre ende besojnë se…

9 hours ago
  • Aktualitete

I gjithe Ballkani ne “KEMBE” te tronditur. Albin Kurtit i vjen perkrahje e madhe nga Gjermania

Nils Schmid ka pub.likuar nje video ne rrjetin social Twitter, ku ka shprehur hapur mbesh…

9 hours ago
  • Aktualitete

Ganimetja bën thirrje për rrëzimin e qeverisë Kurti: ‘Na lodhën tu na rrejt hajnat’

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, e ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin…

9 hours ago
  • Aktualitete

LAJM I MADH – Nga SHBA përgjigjen a e pranojnë bashkimin e Kosovës me Shqipërinë?

A e pranon SHBA bashkimin e Kosovës me Shqipërinë?Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer…

9 hours ago
  • Aktualitete

Ish gruaja e Edi Ramës tregon historinë e prishjes së martesës: Linda Rama është një grua dinake që shkaktoi shum depresion te Gregu

Para 35 vitesh Matilda Makoçi ishte një nga ikonat dhe portretet më premtuese të kinematografisë…

10 hours ago
  • Aktualitete

Nga ora me diamante tek miliona sende me vlerë / Rama zbulon se çfarë fshihet në bodrumin e Kryeministrisë(VIDEO)

Kryeministri Edi Rama mbrëmjen e djeshme dha një intervistë për Blendi Fevziun, ku ka zbuluar…

11 hours ago