Categories: Aktualitete

Gjykata e lartë/ Sali Berisha e Genc Pollo kanë vjedhur 4.5 kg. flori; por me marifet e jo si Ilir Meta

Prej 10 vitesh, stok në Gjykatën e Lartë, po qëndron në pr.itje për gj.ykim edhe do.sja me paditës 49 ish-minatorë grevistë të Valiasit, të dekoruar “Pishtar i Demokracisë”, të cilët aku.zojnë ish-presidentin Berisha dhe ish-këshilltarin e tij Genc Pollo, për vje.dhjen e medaljeve prej floriri.Qysh prej muajit janar 2011, ata presin nga Gjykata e Lartë, të detyrojë Presidencën, të zbatojë Dekretin Nr.72, datë 22.03.1995, për të marrë medaljet e titullit “Pishtar i Demokracisë”, mbasi në ceremoninë zyrtare, Sali Berisha e Genc Pollo… u dhanë vetëm kartonët.

Advertisement

Krye-këshilltari i Presidencës, Genc Pollo, sqaroi minatorët, se medaljet do dorëzoheshin personalisht nga Presidenti Sali Berisha, me ceremoni tjetër shtetërore më 25 maj 1995, me rastin e 4-vjetorit të gre.vës së Valiasit!

Mirëpo në ceremoni, Saliu u dha vetëm nga një pije, kikirikë e nga një copë letër format “A-4”, me tekstin e motivit të deko.rimit “Pishtar e Demokracisë”; dhe nga një urdhër me firmën e tij, por pa vulë, drejtuar Sigurimeve Shoqërore për pen.sione të posaçme nga 25 mijë lekë të reja secili.

Ndërsa për medaljet prej floriri, Saliu u tha se do t’u jepeshin pas 1 muaji, d.m.th. më 25 prill 1995, për shkak se firma turke ku ishin poro.situr për t’u prod.huar, nuk i kishte sjellë.

Pasi ngriti dolli me minatorët e u largua me këshilltaren Aida Shehu; Sali Berisha u tha se kishte ngarkuar Genc Pollon, t’i sqaronte me detaje për marrjen e medaljeve.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Shqipëria më e fortë si asnjëherë më parë: Baza e NATO-S Në Shqipëri frikë për Greqinë dhe Serbinë!

NATO ka hyrë zyrtarisht në pjesën perëndimore të Ballkanit në një përpjekje për të bllokuar…

3 hours ago
  • Aktualitete

Hoxha Mustafa: Duhet rrespektuar edhe Vuçiq, edhe ai është NJERI

“H.oxha nga Republika e Serbisë: “Ta respektojmë Vuciqin, Kosova është dj.ep i Serbisë. Myftiu nga…

4 hours ago
  • Aktualitete

Sondazh: A mendoni qe nuk jane manipuluar VOTIMET ?! PO-JO

Sondazh i bere online pasi shume qytetare ne kane shkruajtur qe nuk eshte ne rregull…

7 hours ago
  • Aktualitete

Po “tronditet” Opozita Levizja Vetevendosje fiton keto 5 Komuna

Deputetja nga radhët e VV-së, Fitore Pacolli përmes disa postimëve në Facebok ka bërë të…

7 hours ago
  • Aktualitete

E PABESUESHME/ Bekim Jashari po merr “goditje” nga ana e PDK-se dhe Mergim Lushtakut – Ja fjalet e papranueshme

E PABESUESHME/ Bekim Jashari po merr “goditje” nga ana e PDK-se dhe Mergim Lushtakut –…

7 hours ago
  • Aktualitete

Reagimi i Bekim Jasharit per humbjen e zgjedhjeve po le gjithe vendin pa fjale – E PAPRANUESHME

Kandidati për kryetar të Skenderajt, Bekim Jashari, ka thënë se pati vj,ed,hje,s të fitores përmes…

7 hours ago