Categories: Aktualitete

Glauk Konjufca i del kundër Albinit? Thotë se UÇK nuk ka ‘ar.kiva’

Krye.tari i Kuv.endit Glauk Konjufca, ka folur rreth temës për ‘’arkivat e U Ç K’së’’, temë kjo e akt.ualizuar nga zv/kry.eministri Besnik Bislimi, i cili tha se ato duhen hapur e më pas kjo ide u përkrah edhe nga kry.eministri Albin Kurti, shkruan Gazeta Metro.

Advertisement

Së fundmi për këtë temë ka folur edhe kr.yekuvendari Glauk Konjufca, i cili tha se U Ç K’ja nuk ka ar kiva, duke dalur krejtësisht kundër dek.laratës së Kurtit.

“Jo, kjo mendoj që ka qenë një keqkuptim, është de.viju nga disa. Nuk ka ar.kiva të U Ç K-së, ka ar.kiva vetëm të Rep.ublikës së Kosovës. Ky ar.kiv është ndërtuar për vite të tëra. Ar.kiv më i hapur se i Kosovës në botë nuk mendoj që ekziston. S’ka ar.kiva të U Ç K-së”, tha Konjufca në Rubikon.

Konjufca shtoi se ka vetëm ar.kiva shtetërore të Kosovës, të cilat janë të hapura për të gjithë.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Prifti serb: Ka ardhur koha që të kthehemi përsëri në Kosovë

Nuk resht së politizuari dhe polarizuar sítuatën kreu i Kishës Ortodokse: Do të kthemi në…

5 hours ago
  • Aktualitete

Nga SHBA vjen lajmi qe po dridh Ballkanin – Greqia drejt njohjes së Kosovës?!

Kosova temē nē takimin e Dendias me Blinkenin: A po lēviz Greqia drejt njohjes? Shtetet…

5 hours ago
  • Aktualitete

Testamenti pasuror që ja mbajti të fshehur Nexhmija burrit të saj Enver Hoxhës në ’81-in dhe pas v.dekjes së tij, shkoi në….

Publikohen disa dokumenta të rralla arkivore të nxjerra nga Arkivi i Ministrisë së Punëve të…

5 hours ago
  • Aktualitete

Marrëveshja serbo-turke e vitit 1938: sa para i’a jepte Serbia Turqisë për dë.bimin e shqiptarëve

Në vitin 1938 qeveria e mbretërisë jugosllave ka nënshkruar një konventë me qeverinë e Republikës…

5 hours ago
  • Aktualitete

Marrëveshja serbo-turke e vitit 1938: sa para i’a jepte Serbia Turqisë për dë.bimin e shqiptarëve

Në vitin 1938 qeveria e mbretërisë jugosllave ka nënshkruar një konventë me qeverinë e Republikës…

5 hours ago
  • Aktualitete

Selakoviq:Thaçi është ka’sap i Ballkanit, i thotë Osmanit se Vuçiqi është presidenti yt

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Nikola Selakoviq, në fjalën e tij në mbledhjen e Këshillit…

6 hours ago