Categories: Aktualitete

Grekët në delirium / Ikona greke prap këndon shqip edhe thotë: ‘Emigrantët shqiptarë meritojnë edhe më shumë se kaq’

Dasho Kurti kompozitori dhe muzikanti i njohur shqiptar në Greqi këtë të mërkurë ishte i pranishëm në programin ‘Abc e Pasdites’ me Ermal Peçi, ku tregoi se filloi të këndonte këngën ‘25 gërshetat’ me artisten e mirënjohur greke Glikerinë, këngë të cilën ajo e pëlqeu që me herën e parë. Video më p0shtë:

Advertisement

“Unë jam rritur me atë këngë të kënduar nga Eli Fara. E kisha marrë me vete, kur shkova si emigrant në Greqi, dhe e risolla sipas mënyrës sime. Në çdo koncert që bëjmë me Glikerinë, ne e këndojmë atë. Por më kryesorja është se që kur kemi nxjerrë atë këngë, këtu e 5 vite, në cdo koncert në Greqi, Kanada, Izrael, ka grekë dhe shqiptarë që na dëgjojnë”.

Në fakt, Kurti e ndjen veten me shumë fat sepse ai nuk bashkëpunon vetëm me Glikerinë, por dhe me shumë artistë të tjerë të mëdhenj si Jani Pali, Dalara, Eleni Vitali etj. Pyetjes së Ermali nëse artistët grekë e kanë “sheshuar fanatizmin” ndaj muzikës shqiptare, ai iu përgjigj duke thënë se ndodh vetëm në disa artistë, ata që janë të përfshirë në politikë.

“Në disa figura të veçanta që kanë lidhje me politikën do thosha. Shumë njerëz që unë njoh nga si Mitro Pani, një nga këngëtarët më popullorë grek që njihet në gjithë Greqinë, kam parë të kundërtën. Jo vetëm që më afruan por më mbanin ndonjëherë më mirë se sa grekët”.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Kush i pari u vendos në Ballkan – serbët apo shqiptarët?

Serbët nganjëherë janë edhe për keqardhje! Një pjesë e mirë e tyre ende besojnë se…

9 hours ago
  • Aktualitete

I gjithe Ballkani ne “KEMBE” te tronditur. Albin Kurtit i vjen perkrahje e madhe nga Gjermania

Nils Schmid ka pub.likuar nje video ne rrjetin social Twitter, ku ka shprehur hapur mbesh…

9 hours ago
  • Aktualitete

Ganimetja bën thirrje për rrëzimin e qeverisë Kurti: ‘Na lodhën tu na rrejt hajnat’

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, e ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin…

9 hours ago
  • Aktualitete

LAJM I MADH – Nga SHBA përgjigjen a e pranojnë bashkimin e Kosovës me Shqipërinë?

A e pranon SHBA bashkimin e Kosovës me Shqipërinë?Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer…

9 hours ago
  • Aktualitete

Ish gruaja e Edi Ramës tregon historinë e prishjes së martesës: Linda Rama është një grua dinake që shkaktoi shum depresion te Gregu

Para 35 vitesh Matilda Makoçi ishte një nga ikonat dhe portretet më premtuese të kinematografisë…

10 hours ago
  • Aktualitete

Nga ora me diamante tek miliona sende me vlerë / Rama zbulon se çfarë fshihet në bodrumin e Kryeministrisë(VIDEO)

Kryeministri Edi Rama mbrëmjen e djeshme dha një intervistë për Blendi Fevziun, ku ka zbuluar…

11 hours ago