Categories: Aktualitete

Grenel: Unë i dua shqiptarët, por Albin Kurti gabon

Advertisement

Ish i dërguari amerikan për dialogun midis Beogradit dhe Prishtinës, Richard Grenel, thotë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka gabuar që nuk ka marrë pjesë në “Ballkanin e Hapur”, ndërsa thotë se është vizionar për kryeministrin shqiptar , Edi Rama, transmeton InfoShqip.“Mendoj se Kurti duhet të jetë pjesë e dialogut më të gjerë ballkanik, dhe ai nuk e bën këtë. Ky është një gabim i madh. Unë mendoj se njerëzit në Kosovë meritojnë të kenë një punë, por pa marrë pjesë në këtë diskutim, ata nuk do të jenë në gjendje të jenë pjesë e normalizimit të marrëdhënieve ekonomike në Ballkan, apo bisedimeve” – theksoi Grenel.HAP FOTEN 5 SVKONDA DHE TE SHFVAQEN PVMJET EKSKVZlVE

Grenel shpjegoi gjithashtu pse u kthye në Ballkan pasi la pozicionin drejtues në administratën Trump.Ai deklaroi se promovon investimet e huaja dhe bashkëpunimin ekonomik në rajon, si mënyra e vetme për të garantuar mirëqenien e të gjithë qytetarëve, por veçanërisht për të siguruar më shumë mundësi punësimi për brezin e ri.HAP FOTEN 5 SVKONDA DHE TE SHFVAQEN PVMJET EKSKVZlVE

“Vizioni i Presidentit Trump për dialogun mes Kosovës dhe Serbisë kishte të bënte me krijimin e vendeve të reja të punës, me ekonominë, dhe ideja ishte që rajoni i Ballkanit të përparonte. Ne folëm për politikën për dekada, por nuk pati shumë përparim pasi ne vetëm u ulëm në tryezë dhe folëm vetëm për politikën, kështu që ne donim ta vazhdonim atë duke folur për zhvillimin ekonomik, duke folur për punësimin e të rinjve. Këtu kemi parë kohët e fundit, marrëveshja për normalizimin e marrëdhënieve ekonomike e bërë e mundur nga administrata Trump ka qenë shumë frytdhënëse. Por ajo që duam të shohim është vazhdimi i atij investimi, prandaj jam këtu, nuk punoj më për qeverinë. Unë jam në sektorin privat dhe ne po kërkojmë mundësi për të krijuar një sektor privat për investimet e huaja në Ballkan” – tha Grenel.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

LVV pa Albin Kurtin s’do ta kalonin as pragun

Dukekomentuar rezultatin e zgjedhjeve, gazetari Leonard Kerquki përmes një po stimi në Facebook, tha se…

2 hours ago
  • Aktualitete

A duhet të shpallet Edi Rama kryeministri më i mirë Shqipëtarë apo Albin Kurti?

Sondazh i bërë online nga portali ynë nga dita e sotme do të kemi mundesi…

2 hours ago
  • Aktualitete

Berat Buzhala “Urdhëron” Kosovarët mos të shkojnë për pushime në Shqipëri

Gazetari Berat Buzhala pas ngjarjeve me turistët spanjoll ka ironizuar me një postim në facebook:…

2 hours ago
  • Aktualitete

Bekim Jashari ishte në GARË kundër Sërbise, ata që se votuan TURP ju qoftë

Për zgjedhjet në Drenicë dhe fitorën e PDK-së, kundër Bekim Jasharit ka reaguar përsëri veprimtari…

2 hours ago
  • Aktualitete

Jashari: Të turpëruar duhet të ndihen ata që morën peng votën e qytetarëve, ne jemi fitues të vërtetë të zgjedhjeve

Kandidati për kryetar të Komunës së Skenderajt, Bekim Jashari, ka reaguar sërish pas rezultateve preliminare…

2 hours ago
  • Aktualitete

Jeta modeste e nipit të Adem Jasharit dhe udhëtimet luksoze të djalit të Hashim Thaçit

Presidenti Hashim Thaçi ka dy fotografi me heroin Adem Jashari dhe i publikon ato sa…

2 hours ago