Categories: Aktualitete

Halil Matoshi: Hiqne Skënderbeun nga sheshi, Ai nuk është kosovar

“Shqiptarë, please: Na lini rahat ne lirine tone!”, janë fjalë me të cilat e ka shprehur irrit.imin nga shqiptarët e Shqipërisë, analisti kosovar Halil Matoshi.

Advertisement

“Skenderbeu dhe ‘bllokmena’ e bij bllokmenash statuja në sheshin e Tiranes, kur ishte Kosova nen push.timin serb s’kane gu.xu me cel gojen per Kosoven dardane, se i kishin rrxue pertoke si xhaxhin Enver e xhaxhin Lenin.

E tash, kur Kosova u cliru ne al.eancen e kosoavreve me N A T O-n, na i kane pru keto statuja ne Prishtinen tone dardane

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Prifti serb: Ka ardhur koha që të kthehemi përsëri në Kosovë

Nuk resht së politizuari dhe polarizuar sítuatën kreu i Kishës Ortodokse: Do të kthemi në…

5 hours ago
  • Aktualitete

Nga SHBA vjen lajmi qe po dridh Ballkanin – Greqia drejt njohjes së Kosovës?!

Kosova temē nē takimin e Dendias me Blinkenin: A po lēviz Greqia drejt njohjes? Shtetet…

5 hours ago
  • Aktualitete

Testamenti pasuror që ja mbajti të fshehur Nexhmija burrit të saj Enver Hoxhës në ’81-in dhe pas v.dekjes së tij, shkoi në….

Publikohen disa dokumenta të rralla arkivore të nxjerra nga Arkivi i Ministrisë së Punëve të…

5 hours ago
  • Aktualitete

Marrëveshja serbo-turke e vitit 1938: sa para i’a jepte Serbia Turqisë për dë.bimin e shqiptarëve

Në vitin 1938 qeveria e mbretërisë jugosllave ka nënshkruar një konventë me qeverinë e Republikës…

5 hours ago
  • Aktualitete

Marrëveshja serbo-turke e vitit 1938: sa para i’a jepte Serbia Turqisë për dë.bimin e shqiptarëve

Në vitin 1938 qeveria e mbretërisë jugosllave ka nënshkruar një konventë me qeverinë e Republikës…

5 hours ago
  • Aktualitete

Selakoviq:Thaçi është ka’sap i Ballkanit, i thotë Osmanit se Vuçiqi është presidenti yt

Ministri i Jashtëm i Serbisë, Nikola Selakoviq, në fjalën e tij në mbledhjen e Këshillit…

5 hours ago