Categories: Aktualitete

Ikona E Kinematografisë Shqiptare Tinka Kurti Sot Ditëlindjen Nuk Do Ta Besoni Se Sa Vjec Mbush Ajo …

Ajo u ngjit për herë të parë në s kenë kur ishte vetëm 16 vjeç. Për disa vjet u akti vizua në te atrin am ator në Shkodër.Më 1947 u përjashtua nga Liceu Artistik i Tiranës dhe nuk mori asnjëherë ndonjë dip lomë shkolle, por kjo nuk e pengoi të bëhet një aktore e madhe.Që nga viti 1949 e deri sa doli në pension ishte aktore e Te atrit “Migjeni” të Shkodrës, ku interp retoi rreth 120 role. Hvp mark.etingun dhe shif sa vjec mbush

Advertisement

Veçanërisht e suk sesshme në rolet e forta dr amatike të nënave, por po kaq e suk sesshme në komedi. Shkëlqen me role prota goniste në “Gj aku i Arbrit”, “Histori Irk utase”, “Toka Jonë”
– ku luan në fillim Fi len e pastaj Lo ken, “Fi sheku në pajë” apo “Fejesa e Çehovit”. Kurti ka inter pretuar edhe në ki nema, në rreth 35 filma artistikë, duke filluar me filmin e parë shiptar të met razhit të gjatë, “Tana”, më 1958.

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Berisha: S’largohem nga Shqipëria dhe nëse hapin çështje pe.nale ndaj meje, këtu s’ka njëri që mund të më bur/gos

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka deklaruar mbrëmjen e sotme se do të përballet me çdo akuzë…

3 days ago
  • Aktualitete

Dëshmia e gjallë: Arre.stimi me dr.ogë i Koço Devoles në Itali, si angazhoi Sali Berisha avo.katin e Berluskonit dhe interesimi i Ilir Metës

Gazetari Mitro Çela ka publikuar së fundmi një libër me kujtime në nder të kolegut…

3 days ago
  • Aktualitete

Zbulohet pasuria e çmendur e Blendi Fevziut nga Bledi Mane: “7.5 milione euro ne banke, rroga e tij arrinë 37 mije euro, ka 11 shtepi dhe 3 vila

Det.aje të reja kanë dalë nga aks.identi i makinave shoqëruese të Sali Berishës në autostradën…

3 days ago
  • Aktualitete

Zbulohet pasuria e çmendur e Blendi Fevziut nga Bledi Mane: “7.5 milione euro ne banke, rroga e tij arrinë 37 mije euro, ka 11 shtepi dhe 3 vila

Duhen kater kembe te kercejne ta.ngo, dy k.urva duhen te çelin bordellon. Ndryshe nga vallzimi…

3 days ago
  • Aktualitete

Bota serbe dhe greke në habi pas dokumentit: “Serbët dhe grekët janë dy popuj me histori të falsifikuar në mënyrën më primitive!”

“Çʋditërisht edhe sot disa stʋdiʋes sllavë nga Maqedonia paraqiten më shov.inistë e ra.cistë kʋndër shqiptarëve,…

3 days ago
  • Aktualitete

Kaq Përqind E Shqiptarëve Janë Pro Bashkimit Shqipëri-Kosovë! A JENI JU PRO APO KUNDER?

Katër në pesë shqiptarë të Shqipërisë (79,2%) do të votonin pro bashkimit në një shtet…

3 days ago