Categories: Aktualitete

Irena Leleku (Papas): Unë jam shqiptare dhe nuk mund të shkoj nga kjo botë pa e thënë se sa i urr.ente babai im grekët

Gjatë xhirimit të filmit Aventurat e Uliksit në vitin 1968, ku dy rolet kryesore i luajtën, Irena Papas PENELOPËN dhe Bekim Fehmiu, ULIKSIN, tek sa i kishin parë gazetarët të dy mes vete të flisnin në një gjuhë krejt tjetër nga ajo që e kishin pritur, pyetja e njërit prej tyre ishte sen) cilën gjuhë po komunikoni, ajo ishte përgjigjur se… PO FLISNIN NË GJUHËN E NËNËS!

Advertisement

“SI ËSHTË E MUNDUR KJO KUR JU JENI, NJËRI JUGOSLLAV DHE TJETRA GREKE”, ishte pyetja tjetër e gazetarit: “KY ËSHTË SHQIPTAR NGA JUGOSLLAVIA DHE UNË JAMË SHQIPTARE NGA GREQIA, MË E RËNDËSISHMJA ËSHTË SE KA QENË VULLNET I VETË ZOTIT QË NE TË DY T’I LUAJMË KËTO DY ROLE SEPSE DIKUR, EDHE VETË PENELOPA DHE ODHISEU E KANË FOLUR PO KËTË GJUHË QË PO E FLASIM NE TË DY SOT”! “POR HISTORIA E THOTË SE ATA ISHIN GREKË”. vazhdoi gazetari

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Kurti:Ky vend ka v.ua.jtur për një qeverisje të mirë si e jona! A PAJTOHENI?

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se për këtë vit rritja ekonomike do të jetë rreth…

9 hours ago
  • Aktualitete

Do ndodhë para Kuvendít të 11 dhjetorít, analístí plas “bombën”: Salí Berísha arrestohet

Analisti Frrok Çupi mëngjesin e sotëm plasi “bo.mbën” duke thënë se Sali Berisha do të…

15 hours ago
  • Aktualitete

Mediat Serbe Pas Takimi Mes 2 Qeverive: “Shqipëria Dhe Kosova Do Të Bashkohen”

“Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen”, kështu e nis artikullin media serbe b92.net.Një shkrim kushtuar…

15 hours ago
  • Aktualitete

Daçiq: Thaçi dhe Veseli duhet te denohen për ush.taret serb qe i humbem në…

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiq, tha se është mirë që Dhomat e Specializuara…

15 hours ago
  • Aktualitete

Sondɑzh: A duhet ti konfiskohet pasuria ish Kryeministrit Sali Berishës/Voto PO – JO

Pre.sioni i jashtëzakonshëm i Brukselit mbi kryeministrin Edi Rama, për të ndj.ekur shembullin e Kroacisë…

15 hours ago
  • Aktualitete

Medita Serbe “Bombardojne”Pas Deklarates Se Ramës, Se Do Të Votonte Haptas Për Bashkimin E Shqipërisë Me Kosovën

Deklarata e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama pas mbledhjes së përbashkët të dy, Shqipërisë dhe…

15 hours ago