Categories: Aktualitete

Ja si Rama e suImon Kosovën gjatë konferencës me Merkel (VIDE0)

Kryeministri Edi Rama e sheh Open Balkan si pjellë të Procesit të Berlinit.Gjatë konferencës së përbashkët për shtyp me kancelaren gjermane, Angela Merkel, Rama tha se Open Balkan është një mekanizëm për të përshpejtuar Procesin e Berlinit. Sht yp mark.etingun e p0shtem dhe hapet v1de0

Advertisement

Ai u shpreh se është e pabesueshme që Kosova nuk e shfrytëzon Open Balkan për lëvizjen e lirë të njerëzve, por beson në teori konspiracioni.“Kancelarja me të drejtë i mëshon nevojës që 6 vendet të nënshkruaajnë marrëveshjet për tregun e përbashkët rajonal. Procesi i dakordësimit mes 6 vendeve është i ngatërruar dhe ajo që kemi parë në të shkuarën është që shpeshherë një vend apo tjetër bëhen shkak që të ngecin të gjitha. Ballkani i hapur është krijuar jo për të përjashtuar njeri, por për të mos u v arur nga vetot e njërit, apo teoritë e konsp irac ionit të tjetrit. Procesi i Berlinit dy gjëra ka, katër liritë e BE në rajon, lirinë e lëvizjes së njerëzve,

lirinë e lëvizjen e kapitaleve, shërbimeve dhe investimet që vijnë nga paketa e Komisionit Europian. Sa i përket këtyre lirive ky është proces vullneti dhe shpejtësie. Ne duam të ecim më shpejt dhe dua ta theksoj se këtu një nga pengesat ka qenë që Serbia nuk e pranonte lëvizjen e lirë të njerëzve, sepse kishte paragjykimin se nëse fusim lëvizjen e lirë të njerëzve si një nga elementët, atëherë lëvizja e lirë mes Kosovës dhe Shqipërisë do të ishte e garantuar. Sot është e pabesueshme që Kosova nuk e shfrytëzon këtë për veten e vet, por rri dhe bën teori konspiracioni për Open Balkan. Traseja është e shtruar, Procesi i Berlinit është një proces që do të vazhdojë, Open Balkan është një mekanizëm për ta përshpejtuar. Nuk ka asnjë kontradiktë mes të dyjave”, tha Rama.

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

SONDAZH:Kush mendoni se është politikan me i mirë: Thaçi apo Kurti ? Komentoni

albin Kurti politikan dhe akti.vist shqiptar, i cili sherbeu si krye ministri i Kosoves prej…

30 mins ago
  • Aktualitete

Ambasadori palestinez në Serbi: Nuk do ta njohim Kosovën!

Ambasadori i Pa.lest.inës në Serbi, Mohammed Nabhan ka bërë thirrje tek vendet arabe që t’i…

33 mins ago
  • Aktualitete

LAJMI I FUNDIT Nga Haga per Hashim Thaçin teper e rende qfar u zbulua

Mbrojtja e ish-presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi ka dorëzuar në Dhomat e Spec ializuara dhe…

38 mins ago
  • Aktualitete

Grekët në delirium/ Ikona greke prap këndon shqip edhe thotë: ‘Emigrantët shqiptarë meritojnë edhe më shumë se kaq’

Dasho Kurti kompozitori dhe muzikanti i njohur shqiptar në Greqi këtë të mërkurë ishte i…

44 mins ago
  • Aktualitete

Bekë Berisha: Do tia n.xij jetën Albin Kurtit

Kandidati për deputet nga koalicioni AAK-PSD, Bekë Berisha, ka folur për rolin e dep.utetëve të…

48 mins ago
  • Aktualitete

Grekët në delirium/ Ikona greke prap këndon shqip edhe thotë: ‘Emigrantët shqiptarë meritojnë edhe më shumë se kaq’

Dasho Kurti kompozitori dhe muzikanti i njohur shqiptar në Greqi këtë të mërkurë ishte i…

1 hour ago