Categories: Aktualitete

Jeni lodhur kot gjithë këto vite/ Ju duhet vetëm 1 lugë çaji sode buke dhe do të shpëtoni për tërë jetën nga ky problem

Soda e bukes është cilesuar në vitet e fundit si një iilaç i vërtetë për shën detin tonë. Ajo përdoret për të lehtësuar problemet e st0makut dhe për të trajtuar shumë kushte të tjera shë ndetësore. Soda e bukës është gjithashtu e dobishme në shtëpi dhe mund të përdoret për të pastruar shumë sipërfaqe.

Advertisement

Por përdorimet e shumta të saj nuk janë reduktuar vetëm për ato të mëparshmet: Soda e bukës është një produkt i shkëlqyer për të mbrojtur dhe kujdesur për bimët, pasi ka veti këpurdhëvrasëse.

Milsoni 3 litra ujë me 4 lugë sode buke dhe aplikojeni atë në trëndafila për të luftuar njollat ​​e zeza të shkaktuara nga kërpudhat, ose pemë frutore për të parandaluar kërpudhat e shëm.tuara.

Përforcon bimët. Soda përmirëson fotosintezën, duke lejuar një rritje më të fortë të gjetheve. Para aplikimit të saj në tërë zonën, aplikoni një sasi të vogël në një gjethe për të parë se si bima reagon në 24 orët e ardhshme. Përzihet pak sodë me pak uthull dhe aplikohet.

Kundër parazitëve. Derdhni një lugë gjelle sodë në një litër ujë, pastaj spërkatni gjithë tokën.Insektet. Përhapeni soden e bukës në tokë për të mbajtur larg milingonat ose insektet e tjera.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Amaneti Patriarkut Irinej “Amanet Kosovën, mos ua falni shqiptarëve“!

Amaneti i fundit i Patriarkut serb Irinej, para së të h umbte j etën nga…

32 mins ago
  • Aktualitete

Zemaj:Do e rrezojme kete Qeveri se shpejti o popull

Ishministri i Shendetesise, Armend Zemaj, ka shpjeguar rrethanat e ngjar.jeve qe ndodhen naten e se…

34 mins ago
  • Aktualitete

Vulin: Kosova është e jona së shpejti do ia lëmë emrin Serbia e Vogël!

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, përsëriti sot se presidenti i Serbisë është, duhet…

36 mins ago
  • Aktualitete

Arben Gashi: O Albin po të ishim ne në Qeveri, liberalizimi i vizave do ishte kryer!

Shefi i grupit parlamentar të LDK, Arben Gashi gjate konferences se sotme ka berë me…

38 mins ago
  • Aktualitete

Enver Hoxhaj:Vjosës e Albinit spo iu intereson për popull,vetëm për karrige e para

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, në seancën e sotme të jashtëzakonshme…

40 mins ago
  • Aktualitete

Kurti: Vuçiq po kërkon “bosnjëzimin” e Kosovës. “Nuk ka me pa atë ëndërr”

Në një intervistë ekskluzive për “Pobjeda”, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, thotë se ndaj vendeve…

42 mins ago