Categories: Aktualitete

Komentatori i RTK-së ofendon shqiptarët e Shqipërisë: “Kur kosovarët luanin futboll, shqiptarët shihnin peshqit me dylbi”/ Komenti juaj?

“Kur kosovarët kanë luajtur futboll, ku qezinjtë shihnin peshqit me dylbi”. Ishte kjo frazë e ko mentatorit sportiv, Andin Lokaj të Radiotelevizionit Publik të Kosovës që ka shkaktuar mjaft reagime në Tiranë dhe Prishtinë.

Advertisement

K omentatori i njohur e bëri de klaratën gjatë nd eshjes së Shpresave mes Kosovës dhe Shqipërisë të fituar nga dardanët me p ërmbysje 2-1. Për shkak të r eagimeve të shumta, drejtori i pë rgjithshëm i RTK-së, Ngadhnjim Kastrati njoftoi se ka nisur një pr ocedurë d isiplinore ndaj Lokajt.

“L idhur me rastin e d eklarimeve publike të k omentatorit Andin Lokaj, RTK njofton se do të veprojë në përputhje me St andardet Pr ofesionale të RTK-se dhe Rregullores për Përgjegjësitë materiale dhe di siplinore. Ju bej me dije se tani kanë filluar pr ocedurat në lidhje me këtë rast”, – shkroi ai në Fac ebook.

Grupi i tifozëve ultras të Prishtinës dhe Kombëtares shqiptare “Plisat” e shpallën Lokajn person të padëshirueshëm në kr yeqytetin kosovar. Ish-ka piteni i Shqipërisë, Lorik Cana e quajti “palaço” Lokajn në një reagim të bërë përmes Inst agram.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Amaneti Patriarkut Irinej “Amanet Kosovën, mos ua falni shqiptarëve“!

Amaneti i fundit i Patriarkut serb Irinej, para së të h umbte j etën nga…

2 hours ago
  • Aktualitete

Zemaj:Do e rrezojme kete Qeveri se shpejti o popull

Ishministri i Shendetesise, Armend Zemaj, ka shpjeguar rrethanat e ngjar.jeve qe ndodhen naten e se…

2 hours ago
  • Aktualitete

Vulin: Kosova është e jona së shpejti do ia lëmë emrin Serbia e Vogël!

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, përsëriti sot se presidenti i Serbisë është, duhet…

2 hours ago
  • Aktualitete

Arben Gashi: O Albin po të ishim ne në Qeveri, liberalizimi i vizave do ishte kryer!

Shefi i grupit parlamentar të LDK, Arben Gashi gjate konferences se sotme ka berë me…

2 hours ago
  • Aktualitete

Enver Hoxhaj:Vjosës e Albinit spo iu intereson për popull,vetëm për karrige e para

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, në seancën e sotme të jashtëzakonshme…

2 hours ago
  • Aktualitete

Kurti: Vuçiq po kërkon “bosnjëzimin” e Kosovës. “Nuk ka me pa atë ëndërr”

Në një intervistë ekskluzive për “Pobjeda”, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, thotë se ndaj vendeve…

2 hours ago