Categories: Aktualitete

Kosova duhet të quhet Dardani! Emri Kosovë ka prejardhje Sllave!

Emri Kosovë është një emer sIIav qe u vendos krahinës shqiptare Dardane, nga Osmanët me insitimin rus në emër të pansIIavizimit, në fillim të shekullti te XIX dhe nuk ka asnjë lidhje me shqiptarët. Sht yp mark.etingun e p0shtem shfaqet lajmi i pl0te

Advertisement

Ky emër është sIIav dhe në botën sIIave ka mbi 20 emra vendesh Kosovë, te cilat listohen me poshtë. Kosova, duhet të quhet Dardani sepse: 1- Dardani është një emër historik shqiptar dhe tepër i vjetër qe po ti referohemi mitit Dardani është djali i Pellazgut me princeshën Atlantidase Elektra. 2- Emëri Dardan dhe Dardanët dalin që në betejen e Kadeshit në 1272 para eres sonë.

Pra është një emer i dokumentuar prej 3290 vjetesh, ndërsa Kosovë është një emër sIIav pa asnje lidhje me shqiptarët, i vendosur në shekullin e XIX, nga rusët për të ngritur pretendimet serbe mbi një territor që gjasme ishte serb për shkak të emrit. Dardani ështe emri më i vjetër Ilir i dokumentuar. 3- Dardani është quajtur Troja, nga ku Dardani nga Ballkani ka pas shkuar në Troj qe njihet nje nga qyterimet me të lavdishme të botës. 4- Dardan ishte Ene Dardanidi qe themeloi Romën 5- Dardan ishte Briti që themeloi Londrën dhe Anglinë nga linja e Ene Dardanidit 6- Dardan ishte Konstandini i Madh perandori i Romës, Justinian i Madh perandori i Bizantit e

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Amaneti Patriarkut Irinej “Amanet Kosovën, mos ua falni shqiptarëve“!

Amaneti i fundit i Patriarkut serb Irinej, para së të h umbte j etën nga…

2 hours ago
  • Aktualitete

Zemaj:Do e rrezojme kete Qeveri se shpejti o popull

Ishministri i Shendetesise, Armend Zemaj, ka shpjeguar rrethanat e ngjar.jeve qe ndodhen naten e se…

2 hours ago
  • Aktualitete

Vulin: Kosova është e jona së shpejti do ia lëmë emrin Serbia e Vogël!

Ministri i Mbrojtjes i Serbisë, Aleksandar Vulin, përsëriti sot se presidenti i Serbisë është, duhet…

2 hours ago
  • Aktualitete

Arben Gashi: O Albin po të ishim ne në Qeveri, liberalizimi i vizave do ishte kryer!

Shefi i grupit parlamentar të LDK, Arben Gashi gjate konferences se sotme ka berë me…

2 hours ago
  • Aktualitete

Enver Hoxhaj:Vjosës e Albinit spo iu intereson për popull,vetëm për karrige e para

Ushtruesi i detyrës së kryetarit të PDK-së, Enver Hoxhaj, në seancën e sotme të jashtëzakonshme…

2 hours ago
  • Aktualitete

Kurti: Vuçiq po kërkon “bosnjëzimin” e Kosovës. “Nuk ka me pa atë ëndërr”

Në një intervistë ekskluzive për “Pobjeda”, kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, thotë se ndaj vendeve…

2 hours ago