Categories: Aktualitete

“Kosova nuk është shtet”, A e tha apo jo Sekretari i Përgjithshëm i OKB-së?

Organizata e Kombeve të Bashkuara ka mbetur pa koment mbi pret.endimet e hedhura nga Kryeministrja serbe, Ana Bërnabiç, e cila tha për televizionin shtetëror serb se gjatë takimit me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së, Antonio Guterres në Nju Jork, që në nisje ai i tha se “Kosova nuk ishte një shtet”.

Advertisement

Zëdhënësja e Guterrs, Stephane Dujarric tha se qëndrimi i OKB është i qartë për Kosovën.

“Pozicioni ynë është i bazuar në rezo.lutën 1244 të vitit 1999 të Këshillit të Sigu.rimit”, pa dhënë më shumë komente mbi deklaratat e Kryeministres serbe.

Kosova deklaroi pavarësinë e saj më 17 shkurt të 2008-s dhe njihet nga më shumë se 100 vende, mes të cilave vendet më të fuqishme të Perëndimit, përfshirë SHBA, Britani, Francë e Gjermani.

Nga vendet e BE-së janë pesë shtete që ende nuk e njohin, si Spanja, Sllovakia, Qipro, Greqia dhe Rumania.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Shqipëria më e fortë si asnjëherë më parë: Baza e NATO-S Në Shqipëri frikë për Greqinë dhe Serbinë!

NATO ka hyrë zyrtarisht në pjesën perëndimore të Ballkanit në një përpjekje për të bllokuar…

3 hours ago
  • Aktualitete

Hoxha Mustafa: Duhet rrespektuar edhe Vuçiq, edhe ai është NJERI

“H.oxha nga Republika e Serbisë: “Ta respektojmë Vuciqin, Kosova është dj.ep i Serbisë. Myftiu nga…

3 hours ago
  • Aktualitete

Sondazh: A mendoni qe nuk jane manipuluar VOTIMET ?! PO-JO

Sondazh i bere online pasi shume qytetare ne kane shkruajtur qe nuk eshte ne rregull…

7 hours ago
  • Aktualitete

Po “tronditet” Opozita Levizja Vetevendosje fiton keto 5 Komuna

Deputetja nga radhët e VV-së, Fitore Pacolli përmes disa postimëve në Facebok ka bërë të…

7 hours ago
  • Aktualitete

E PABESUESHME/ Bekim Jashari po merr “goditje” nga ana e PDK-se dhe Mergim Lushtakut – Ja fjalet e papranueshme

E PABESUESHME/ Bekim Jashari po merr “goditje” nga ana e PDK-se dhe Mergim Lushtakut –…

7 hours ago
  • Aktualitete

Reagimi i Bekim Jasharit per humbjen e zgjedhjeve po le gjithe vendin pa fjale – E PAPRANUESHME

Kandidati për kryetar të Skenderajt, Bekim Jashari, ka thënë se pati vj,ed,hje,s të fitores përmes…

7 hours ago