Categories: Aktualitete

Kreu i Kishës ortodokse të Serbisë ”godet” rëndë!! Kosova është themel i ekzistencës sonë..

Kreu i ri i Kishës Ortodokse të Serbisë, Patriarku Porfirije, foli pas zgjedhjes së tij nga këshilli i kishës dhe shpalosi qëndrimin se ‘Kosova e Metohija’ është çështje e identitetit serb. Në rast se e humbim atë themel të ekzistimit, nuk jam i sigurt se populli ynë ka të ardhme, sipas tij. Është interes vital i kishës të mbrojë Kosovën’ tha Porfirije.Nuk përbën ndonjë dallim qëndrimi i patriarkut të ri serb dikur mitropolit i Zagrebit e Lubjanës që e tha këtë pasi u zgjodh të enjten në Beograd si kreu i ri i kishës.Sipas tij ky qëndrim “nuk nënkupton armiqësi ndaj askujt” por Kosova është ajo që i jep kuptim të shkuarës pa të cilën nuk ka ardhmëri sipas tij.Hvp videvnn 5 svkonda per lajmin e plote

Advertisement

“Kosova është më shumë se mit. Miti është çështje imagjinate, e Kosova për Kishën është betim, çështje identiteti/ Kosova nuk është çështje teorike, as gjeografia. Është interes vital i kishës të mbrohet Kosova dhe ndërtimi i tempullit të Shën Savës” tha Porfirije.Ai dha po ashtu mesazh politikës serbe se çfarë pret prej tyre duke lëshuar edhe ca kritika.
“Lutemi që liderët tanë politik të jenë të aftë të gjejnë zgjidhje e cila do të zbriste pakënaqësinë e dy palëve në minimum. Nyja kosovare me dekada është shtrënguar nga ata të shumtë për të cilët Kosova nuk ishte ‘fjala më e çmuar serbe’ e ja lanë dikujt tjetër ta zgjidhë”.Hvp videvnn 5 svkonda per lajmin e plote

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Kurti:Ky vend ka v.ua.jtur për një qeverisje të mirë si e jona! A PAJTOHENI?

Kryeministri Albin Kurti ka thënë se për këtë vit rritja ekonomike do të jetë rreth…

10 hours ago
  • Aktualitete

Do ndodhë para Kuvendít të 11 dhjetorít, analístí plas “bombën”: Salí Berísha arrestohet

Analisti Frrok Çupi mëngjesin e sotëm plasi “bo.mbën” duke thënë se Sali Berisha do të…

16 hours ago
  • Aktualitete

Mediat Serbe Pas Takimi Mes 2 Qeverive: “Shqipëria Dhe Kosova Do Të Bashkohen”

“Shqipëria dhe Kosova do të bashkohen”, kështu e nis artikullin media serbe b92.net.Një shkrim kushtuar…

16 hours ago
  • Aktualitete

Daçiq: Thaçi dhe Veseli duhet te denohen për ush.taret serb qe i humbem në…

Kryetari i Kuvendit të Serbisë, Ivica Daçiq, tha se është mirë që Dhomat e Specializuara…

16 hours ago
  • Aktualitete

Sondɑzh: A duhet ti konfiskohet pasuria ish Kryeministrit Sali Berishës/Voto PO – JO

Pre.sioni i jashtëzakonshëm i Brukselit mbi kryeministrin Edi Rama, për të ndj.ekur shembullin e Kroacisë…

16 hours ago
  • Aktualitete

Medita Serbe “Bombardojne”Pas Deklarates Se Ramës, Se Do Të Votonte Haptas Për Bashkimin E Shqipërisë Me Kosovën

Deklarata e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Rama pas mbledhjes së përbashkët të dy, Shqipërisë dhe…

16 hours ago