Categories: Aktualitete

Ky qëndrim i SHBA-së, është lajmi më i mirë për Kosovën viteve të fundit

Zëve.ndësndihmëssekr.etari amerikan për çësh.tje të Evropës dhe Euroazisë, Gabriel Escobar, ka thënë sot se zbatimi i recipr.ocitetit të Kosovës ndaj Serbisë është i drejt.

Advertisement

Ai ka thënë se, ky vendim i Kosovës ndaj Serbisë i zu.ri në bef.asi.

“Është e drejtë e qeve.risë së Kosovës për të aplikuar recip.rocitet. Implem.entimi aktual na zuri shumicën prej nesh në be.fasi, por kjo do të ndodhte. Dhe jam i lumtur që ishim në gje.ndje të ulnim tens.ionet. Jam i kënaqur me përkushti.min e palëve dhe përkush.timin e Brukselit për gjetjen e zgjidhjes sa i përket situ.atës në veri. Me partneri.tetin që kemi me BE-në mund të ndihm.ojmë në tejkalimin e proble.meve të trashë.guara në Ballkanin Perëndimor nga vitet 90-ta. Kemi rrugë të gjatë përpara në dialog, do të japim mbësh.tetje ne plotë për Lajçakun dhe ekipin e tij për një zgjidhje konstru.ktive”, ka thënë Escobar.

E kjo deklar.atë e Escobarit po vlerësohet si është një ndër lajmet më të mira për Kosovën në vitet e fundit.

Kështu thotë ana.listi politik Jusuf Thaçi, i cili shpreson se edhe BE-ja të pajtohet me këtë parim.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Shqipëria më e fortë si asnjëherë më parë: Baza e NATO-S Në Shqipëri frikë për Greqinë dhe Serbinë!

NATO ka hyrë zyrtarisht në pjesën perëndimore të Ballkanit në një përpjekje për të bllokuar…

4 hours ago
  • Aktualitete

Hoxha Mustafa: Duhet rrespektuar edhe Vuçiq, edhe ai është NJERI

“H.oxha nga Republika e Serbisë: “Ta respektojmë Vuciqin, Kosova është dj.ep i Serbisë. Myftiu nga…

4 hours ago
  • Aktualitete

Sondazh: A mendoni qe nuk jane manipuluar VOTIMET ?! PO-JO

Sondazh i bere online pasi shume qytetare ne kane shkruajtur qe nuk eshte ne rregull…

8 hours ago
  • Aktualitete

Po “tronditet” Opozita Levizja Vetevendosje fiton keto 5 Komuna

Deputetja nga radhët e VV-së, Fitore Pacolli përmes disa postimëve në Facebok ka bërë të…

8 hours ago
  • Aktualitete

E PABESUESHME/ Bekim Jashari po merr “goditje” nga ana e PDK-se dhe Mergim Lushtakut – Ja fjalet e papranueshme

E PABESUESHME/ Bekim Jashari po merr “goditje” nga ana e PDK-se dhe Mergim Lushtakut –…

8 hours ago
  • Aktualitete

Reagimi i Bekim Jasharit per humbjen e zgjedhjeve po le gjithe vendin pa fjale – E PAPRANUESHME

Kandidati për kryetar të Skenderajt, Bekim Jashari, ka thënë se pati vj,ed,hje,s të fitores përmes…

8 hours ago