Categories: Aktualitete

Lajçak Vjen Me Nje Lajm Shume Te Keq Per Levizjen Vetevendosje Dhe Albin Kurtin… “E Di Mirë Aj Se Çfarë Pritet Prej Tij Perndryshe

Përfaqësuesi Special i BE-së, Miroslav Lajçak, ka thënë se Albin Kurti e di shumë mirë se çfarë pritet prej tij.Një gjë të tillë ai e ka dhënë gjatë një interviste për mediat serbe, kur është pyetur “në lidhje me angazhimin dhe konstruktivitetin e qeverisë së re në Prishtinë, e cila pritet të përfaqësohet nga fituesi i zgjedhjeve, Albin Kurti”.“Ai u zgjodh për të zgjidhur disa çështje të brendshme të Kosovës, të tilla si korrupsioni, drejtësia dhe çështjet sociale, dhe ai e di shumë mirë se bashkësia ndërkombëtare, BE dhe Shtetet e Bashkuara presin që dialogu të vazhdojë, dhe ai është i gatshëm për këtë”, citohet të ketë thënë Lajçak, përcjell Telegrafi. Hap fotën 5 svekonda dhe te shfvqen pvmjet eksklvzive

Advertisement

Lajçak, duke folur për vizitën e tij në Kosovë dhe Serbi, ka thënë se nuk vjen në Beograd me një “ultimatum” dhe se Serbia nuk duhet të ketë frikë nga bashkëpunimi i ripërtërirë midis BE-së dhe SHBA-së dhe se ai është i bindur se ka një hapësirë ku Beogradi dhe Prishtina ata mund të bien dakord për marrëdhëniet e ndërsjella, raporton Tanjug.“BE nuk punon në parimin e ultimatumeve. Ne jemi këtu për t’ju ndihmuar. Qëllimi i dialogut është të mbështesë të dy Beogradin dhe Prishtinën dhe të sjellë të ardhmen evropiane më afër të gjithë rajonit”, thotë Lajçak.Në një bisedë të zhvilluar në gjuhën serbe, Lajçak gjithashtu theksoi se gjatë vizitës së tij në Prishtinë dhe Beograd, ai do të dëshironte të dëgjonte përgjigjen në pyetjen se kur do të vazhdojë dialogu në Bruksel. Hap fotën 5 svekonda dhe te shfvqen pvmjet eksklvzive

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Si e vlërsoni qeverinë Kurti deri më tani?

Kryeministri në detyrë i Kosovës, Albin Kurti, bashkë me 12 ministrat e kabinetit qeverisës, kanë…

1 hour ago
  • Aktualitete

”Ditën më të zezë Kosovës ia kanë sjellë vetë udhëheqësit e saj”. A PAJTOHENI?

“Sipas kushteve që parashtron pala serbe në bisedimet mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel, përveC…

1 hour ago
  • Aktualitete

Kurti në Bruksel: Na liberalizoni vizat që të besojmë te BE-ja

Kryeministri Albin Kurti edhe sot në Bruksel ka kërkuar liberalizimin e vizave për Kosovën. Kurti…

1 hour ago
  • Aktualitete

Kjo është shtëpia “modeste” në Marigona Residence ku jeton Ramush Haradinaj (VIDEO)

Shtëpinë e ndërtuar me mjete vetanake dhe me ndihmë nga bashk.ëluf.tëtarët menjëherë pas luf.tës në…

1 hour ago
  • Aktualitete

Kurti “me dy fytyra” dje e lavdonte e sot e akuzon diasporën, ata janë “rreziku i parë..do ta sjellin virusin…”

Kr yeministri Albin Kurti duket se ka ndërruar mendje në relacion me diasporën. Ai deri…

1 hour ago
  • Aktualitete

Rrahman Jasharaj: Albin nëse punët si kryeminstër nuk t’dalin boll, hajde bëhu anëtar i yni

Në emisionin ‘Pressing’ në T7 po diskutohet për përp.lasjen e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti…

1 hour ago