Categories: Aktualitete

LAJMI FUNDIT Nga Zvicra – Shifra Marramendese Donacion Per Kosoven Vetem Per Kete Projekt!!!

Zvicra mbësht,et Kosovën në projekt,in për burimet ujore me mbi 18 milionë euro.Ministri i Financave, Punёs dhe Transfereve, Hekuran Murati, pas nego,cimit të sukses,shëm me Qeverinë e Zvicrës, përfaqësuar nga Departamenti Federal i Punëve të Jasht me përmes Agjencisë Zvicerane për Zhvillim dhe Bashkë,punim, sot ka nënshkruar marrë,veshjen me ambasadorin Thomas Kolly për projekt,in “Menaxhimi i integruar i burim,eve ujore në Kosovë – Faza 1”.Ministri Murati theksoi vlerën që ka kjo marrë,veshje për Republikën e Kosovës duke marrë para,sysh që ky program do të ndikojë në krijimin e kushteve të duhura për menaxhimin e resurseve ujore të Kosovës. Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive.

Advertisement

Sipas një komunikate të Ministrisë së Financave, ky program pritet të finan,cohet nga Qeveria Zvicerane me rreth 20 milionë franga zvicerane mbi 18 milionë euro dhe do të zhvillohet në tri faza, ku faza e parë, nga viti 2021 deri 2025, është rreth 8.5 milionë.“Ndërsa, Qeveria e Kosovës pritet të ketë bashkë,financim rreth 6 milionë franga zvicerane (mbi 5 milionë euro) për tërë projekt,in, ndërsa për fazën 1 do të ketë kontribut 1.7 milionë (mbi 1.5 milionë euro). Qeveria e Republikës së Kosovës i ka dhënë rëndësi të madhe sektorit të ujë,rave, gjë që ka rezult,uar në krijimin e partner,iteteve zhvillimore. Marrë,veshja e nënshkruar sot është indikator që Qeveria po punon në ndërtimin e kapaciteteve për për,mirësimin e ambientit dhe menaxhimin e resurseve ujore në linjë me prioritetet për zhvillim të që,ndrueshëm të vendit”, thuhet në komunikatë. Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive.

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Kush i pari u vendos në Ballkan – serbët apo shqiptarët?

Serbët nganjëherë janë edhe për keqardhje! Një pjesë e mirë e tyre ende besojnë se…

9 hours ago
  • Aktualitete

I gjithe Ballkani ne “KEMBE” te tronditur. Albin Kurtit i vjen perkrahje e madhe nga Gjermania

Nils Schmid ka pub.likuar nje video ne rrjetin social Twitter, ku ka shprehur hapur mbesh…

9 hours ago
  • Aktualitete

Ganimetja bën thirrje për rrëzimin e qeverisë Kurti: ‘Na lodhën tu na rrejt hajnat’

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, e ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin…

9 hours ago
  • Aktualitete

LAJM I MADH – Nga SHBA përgjigjen a e pranojnë bashkimin e Kosovës me Shqipërinë?

A e pranon SHBA bashkimin e Kosovës me Shqipërinë?Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer…

9 hours ago
  • Aktualitete

Ish gruaja e Edi Ramës tregon historinë e prishjes së martesës: Linda Rama është një grua dinake që shkaktoi shum depresion te Gregu

Para 35 vitesh Matilda Makoçi ishte një nga ikonat dhe portretet më premtuese të kinematografisë…

11 hours ago
  • Aktualitete

Nga ora me diamante tek miliona sende me vlerë / Rama zbulon se çfarë fshihet në bodrumin e Kryeministrisë(VIDEO)

Kryeministri Edi Rama mbrëmjen e djeshme dha një intervistë për Blendi Fevziun, ku ka zbuluar…

11 hours ago