Categories: Aktualitete

Media austriake: Vuçiç përballet me probleme të reja, Kosova hap zyrtarisht gjyqin kundër Serbisë

Advertisement

Media austriake, kosmo.at ka raportuar se Presidenti i Serbisë, Aleksandër Vuçiç po përballet më prombleme të reja, pasi Kosova ka nisur edhe zyrtarisht një proces gjyqësor kundër shtetit serb. JU FT OJM TE SHT YPNI VID EON KE TU

“Qeveria kosovare filloi zyrtarisht një proces gjyqësor kundër shtetit serb të Mërkurën. Ai duhet të mbajë përgjegjësi për shkatërrimin e qëllimshëm të monumenteve kosovare. Të mërkurën, qeveria në Kosovë votoi për të ngritur një komision shtetëror për të dokumentuar shkatërrimin e trashëgimisë kulturore të kosovarëve gjatë luftërave të vitit 1998 dhe 1999,. Presidenti serb Aleksandar Vuçiq ka të ngjarë të përballet përsëri me probleme me Kosovën”, shkruan media austriake, kosmo.at.E Ministri i Kulturës, Rinisë dhe Sportit, Hajrulla Çeku, e konsideron të rëndësishme krijimin e këtij komisioni pasi, sipas tij, zyrtarisht do të fillojë procesi i mbajtjes së përgjegjësisë së Serbisë dhe / ose kompensimit për shkatërrimin e qëllimshëm të qindra monumenteve për lëvizin në Kosovë. Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

e komisionit do të jenë profesionistë dhe përfaqësues të qeverisë dhe institucioneve profesionale si dhe ekspertë ndërkombëtarë. Komisioni do të marrë parasysh të gjitha dokumentet e prodhuara deri më tani”, tha Çeku, shkruan kosmo.at. Çeku më tej theksoi se ky komision do të ketë për detyrë të përpilojë inventarin kombëtar të të gjitha monumenteve të shkatërruara gjatë luftës 1998 dhe 1999. “Kërkesa për kompensim është bërë në përputhje me standardet ndërkombëtare” përfundoi Hajrulla Çeku. Hvp videvnn 5 svkonda dhe shfvqen pvmjet eksklvzive

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Kurti në Bruksel: Na liberalizoni vizat që të besojmë te BE-ja

Kryeministri Albin Kurti edhe sot në Bruksel ka kërkuar liberalizimin e vizave për Kosovën. Kurti…

35 seconds ago
  • Aktualitete

Kjo është shtëpia “modeste” në Marigona Residence ku jeton Ramush Haradinaj (VIDEO)

Shtëpinë e ndërtuar me mjete vetanake dhe me ndihmë nga bashk.ëluf.tëtarët menjëherë pas luf.tës në…

2 mins ago
  • Aktualitete

Kurti “me dy fytyra” dje e lavdonte e sot e akuzon diasporën, ata janë “rreziku i parë..do ta sjellin virusin…”

Kr yeministri Albin Kurti duket se ka ndërruar mendje në relacion me diasporën. Ai deri…

3 mins ago
  • Aktualitete

Rrahman Jasharaj: Albin nëse punët si kryeminstër nuk t’dalin boll, hajde bëhu anëtar i yni

Në emisionin ‘Pressing’ në T7 po diskutohet për përp.lasjen e kryeministrit të Kosovës, Albin Kurti…

5 mins ago
  • Aktualitete

Çedomir Jovanoviç Unë jam i mendimit se populli Shqiptarë është i Fjalës dhe Besnik

Lideri i Partisë Liberale Demokratike në Serbi, Cedomir Jovanoviç ka deklaruar se stabil ieti i…

7 mins ago
  • Aktualitete

‘Lista Serbe largohet nga Qeveria Kurti’

Njohësi i marrëdhënieve shqiptaro-serbe, Fatmir Sheholli, thotë se presidenti serb, mund t’i tërheq ministrat nga…

10 mins ago