Categories: Aktualitete

Mërgimtari: “Babai i Albin Kurtit ishte shok i Rrahman Morinës dhe drejtor i dhunshëm në Kosovamont”! Komenti juaj?!

Sali Rexhaj, një veprimtar politik nga vitet 1990 dhe një ndër themeluesit e Partisë Parlamentare të Kosovës viteve 1990, ka shkruar për biografinë e prindit të Kryeministrit Albin Kurti, respektivisht për z. Zaim Kurti. Sali Rexhaj i cili jeton në Zvicër është mjaft aktiv për komentimin e zhvillimeve politike.

Advertisement

Sipas tij, babai i Kryeministrit Albin Kurti, dikur ishte shok dhe bashkëpunëtor i Rrahman Morinës dhe drejtor i dhun.shëm në Kosovamont.

Shkrimi i plotë: Pak histori rreth liderit te Vv. Dihet boterishte se Zaim Kurti, babai i ish-kryeministrit te rrezuar me plebishit, i cili kurre nuk paraqitet tani ne publik, ka qene shok e bashkepunetor i Rrahman Morines. Ka qene edhe drejtor i dhun.eshem ne „Kosovamont“ te Prishtines.

Zaimi permes disa miqeve, e infi.ltroj te birin afer Demaqit te cilit ne fillim ju ser.vua si perkthyes. Une Zaimin vet kam refuzuar qe ta anetaresoj ne Parti Parlamentare, pasi i dija keto gjera. E paten sjelle ne zyre qendrore te PPK ne Prishtine Selatin Novosella e Ismail Kastrati ne vitin 1995. Te dyte jane gjalle. Pasi u largova une nga kryesa e PPK, dhe erdhi Adem Demaqi kryetar u anetaresuan ne PPK Zaimi dhe i biri Albini.

Albini nga PPK u dergua ne Unionin e Pavarur te Studenteve, e me vone sekretar ne zyren e UÇK-es ne Prishtine, te udhehequr nga Demaqi.

Advertisement

Ku ka logjike qe Demaqi te shetitet neper Prishtine gjate bom.bard.imeve e perkthyesi i tije te arr.estohet, den.ohet, ti jepet hapsire ne media nga bu.rgu dhe te amn.estohet ne fund. Buba Morina gjalle e ta gjeje ndonje e ke.qe djalin e Zaim Kurtit, kjo nuk munde te ndodhte kurre.

Per hire te se vertetes Zaimin e patem punesuar ne arsim, se kishte mbete pa pune gjate viteve 90 dhe veres kur shkollat kishin pushim shiste gazeta ne plazhet e Ulqinit.

Zaten nuk eshte Kurti i vetmi qe permes Demaqit u infi.ltrua nga sher.bimet sek.rete ku siguruan informata te rendesishme dhe paten ndikim ne vendime. Sidomos ne takimin ne Osllo mes UÇK e FARK ne veren e vitit 1998, ku u pe.ngua unifikimi i shqiptareve per lu.fte, si dhe ne Konferencen e Rambujese ne fillim te vitit 1999 ku permes Demaqit u be presion i madhe qe marreveshja te mos nenshkruhet nga pala kosovare dhe te des.htoj konferenca e Rambujes. Keshtu Serbise do ti liheshin duarte e lira qe ta vazhdoj spa.strimin et.nik e gjen.icidin ne Kosove.
Per kete teme gjeresishte me emera e mbiemera do te flas nje here tjeter.

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Kush i pari u vendos në Ballkan – serbët apo shqiptarët?

Serbët nganjëherë janë edhe për keqardhje! Një pjesë e mirë e tyre ende besojnë se…

55 mins ago
  • Aktualitete

I gjithe Ballkani ne “KEMBE” te tronditur. Albin Kurtit i vjen perkrahje e madhe nga Gjermania

Nils Schmid ka pub.likuar nje video ne rrjetin social Twitter, ku ka shprehur hapur mbesh…

58 mins ago
  • Aktualitete

Ganimetja bën thirrje për rrëzimin e qeverisë Kurti: ‘Na lodhën tu na rrejt hajnat’

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, e ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin…

60 mins ago
  • Aktualitete

LAJM I MADH – Nga SHBA përgjigjen a e pranojnë bashkimin e Kosovës me Shqipërinë?

A e pranon SHBA bashkimin e Kosovës me Shqipërinë?Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer…

1 hour ago
  • Aktualitete

Ish gruaja e Edi Ramës tregon historinë e prishjes së martesës: Linda Rama është një grua dinake që shkaktoi shum depresion te Gregu

Para 35 vitesh Matilda Makoçi ishte një nga ikonat dhe portretet më premtuese të kinematografisë…

3 hours ago
  • Aktualitete

Nga ora me diamante tek miliona sende me vlerë / Rama zbulon se çfarë fshihet në bodrumin e Kryeministrisë(VIDEO)

Kryeministri Edi Rama mbrëmjen e djeshme dha një intervistë për Blendi Fevziun, ku ka zbuluar…

3 hours ago