Categories: Aktualitete

Meteorologu grek jep alarmin/ Shqipërisë po i afrohet stuhia që vuri përpara Gjermaninë

Moti do të ndryshojë në mënyrë dramatike këtë fundjavë, pas një “vale” të dytë të nxehtësisë që preku vendin tonë deri më sot.Nga dita e nesërme e shtunë dhe kryesisht nga e diela rënia e temperaturës do të ndihet në pjesën më të madhe të zonave ndërsa në të njëjtën kohë do të shpë.rthejnë shtrëngata.

Advertisement

Ky është fenomeni i “liqenit të ftohtë”, i cili shkaktoi përm.bytjet vd.ek.jep.rurëse në Gjermani dhe Belgjikë dhe drejtohet drejt vendit tonë dhe Greqisë.

Sipas sinoptikanit grek shtrëngata të forta që priten nga e shtuna pasdite deri të mërkurën do të prekin kryesisht gjithë kontinentin ndërsa është e mundur të pushtohen zonat bregdetare detare në Egjeun perëndimor dhe verior, ndoshta përkohësisht, dhe pjesë të detit Jon.

“Ekziston një mundësi që fenomenet të shoqërohen me bre.shër, rrufe apo edhe tor.nado dhe kërkon shumë vëmendje. Në raste të tilla, ne duhet të largohemi nga deti “, shpjegon meteorologu, Klearchos Marousakis, në një postim në Facebook.

Por çfarë është “Liqeni i ftohtë” që sjell moti e keq? Është një zonë e gjerë e presionit të ulët me temperatura të ulëta.Nëse qarkullimi i ajrit nuk ndryshon ndjeshëm, ai mund të mbetet i palëvizshëm në një zonë për disa ditë. Kjo rezulton në devijimin e temperaturës nga normale për nivelet e sezonit në shtresat e ulëta të atmosferës.Në shtresat e sipërme të atmosferës, temperatura mund të arrijë -20 gradë. Diferenca e temperaturës nga shtresat e sipërme në ato të poshtme, energjizon atmosferën dhe për këtë arsye kemi këto stuhi ekstreme dhe stuhi të forta bre.shëri që na shqetësojnë.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Berisha: S’largohem nga Shqipëria dhe nëse hapin çështje pe.nale ndaj meje, këtu s’ka njëri që mund të më bur/gos

Ish-Kryeministri Sali Berisha ka deklaruar mbrëmjen e sotme se do të përballet me çdo akuzë…

3 days ago
  • Aktualitete

Dëshmia e gjallë: Arre.stimi me dr.ogë i Koço Devoles në Itali, si angazhoi Sali Berisha avo.katin e Berluskonit dhe interesimi i Ilir Metës

Gazetari Mitro Çela ka publikuar së fundmi një libër me kujtime në nder të kolegut…

3 days ago
  • Aktualitete

Zbulohet pasuria e çmendur e Blendi Fevziut nga Bledi Mane: “7.5 milione euro ne banke, rroga e tij arrinë 37 mije euro, ka 11 shtepi dhe 3 vila

Det.aje të reja kanë dalë nga aks.identi i makinave shoqëruese të Sali Berishës në autostradën…

3 days ago
  • Aktualitete

Zbulohet pasuria e çmendur e Blendi Fevziut nga Bledi Mane: “7.5 milione euro ne banke, rroga e tij arrinë 37 mije euro, ka 11 shtepi dhe 3 vila

Duhen kater kembe te kercejne ta.ngo, dy k.urva duhen te çelin bordellon. Ndryshe nga vallzimi…

3 days ago
  • Aktualitete

Bota serbe dhe greke në habi pas dokumentit: “Serbët dhe grekët janë dy popuj me histori të falsifikuar në mënyrën më primitive!”

“Çʋditërisht edhe sot disa stʋdiʋes sllavë nga Maqedonia paraqiten më shov.inistë e ra.cistë kʋndër shqiptarëve,…

3 days ago
  • Aktualitete

Kaq Përqind E Shqiptarëve Janë Pro Bashkimit Shqipëri-Kosovë! A JENI JU PRO APO KUNDER?

Katër në pesë shqiptarë të Shqipërisë (79,2%) do të votonin pro bashkimit në një shtet…

3 days ago