Categories: Aktualitete

Mialim Zeka: Adem Jashari asht tu than prej vo.rrit: ‘O kuku për mu për sa mu.tin pasna llu.ftu’

Ka mundesi qe Ceca degjohet neper Shqiperi, por ju garant/oje qe as nuk e dine se kush eshte. Me nje fjale, e degjojne kot, per zerin e saje, per muziken ballka/nike. Pra, “bejne” nje veper pen.ale, pavetedije.

Advertisement

Ne ne Kosove, jemi rrite me Zdravko Çoliqin, me Cecen, me Draganen, e plote emra tjere serb. Vall.ahin damaret i kemi pre per ta. Ne plote makina te Kosoves degjohen keto kenge. Plote kengetare te Kosoves jane imitu.ese te Ceces dhe Draganes, deri ne frizure dhe veshje.

Per me qene me konkret, para disa viteve, kur Ceca pati ardhe per nje koncert ne Shkup, kuku nane, 20 autobusa paten shku prej Kosove, e qindera makina ne stadion.

Ne funde te fundit, Ceca dhe burri i saje, Arkani, asnje kr.im nuk e kane ba ne Shqiperi. Tani linde pyetja, qysh po kemi ftyre me ndeze keto deba.te, kur pjesa derm.uese e ne kosovareve, edhe sot perjargemi per Cecen e Draganen, sikurse ai qeni i Pavllovit para se me ia hudhe mishin para turive?!
Nese don me qene “pat.riot” ballkanik, mundesh me i ba 1000 sherbime Serbise, mundesh tane jeten me qene ar.gat i saje, edhe bashkep.unetor i Arkanit ne vrasj.en e Gervalleve dhe te Kadri Zekes me 17 janar 1982, ama krejte keto gjyn.ahe (mek.ate) i lane nese e shane Cecen, edhe nese e kendon kengen “Xhamadani vija-vija”!

Kur shkoje tek va.rri i Adem Jasharit, nga thellesia e tokes, e nga kupa e qiellit, me duket sikur degjoje zerin e tije, duke kenduar vargun epik: O kuku, kuku per mu, po per shume e muti.n kemi luftu!!!

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Çfarë po ndodh?! Shër.bimi sek.ret turk go.det rëndë Mossad-in izraelit

Një ekìp prej 200 personash nga Organìzata Kombëtare e Ìnte.lìgjencës (MÌT) zbʋloì se një rrjet…

15 hours ago
  • Aktualitete

Çfarë po ndodh?! Shër.bimi sek.ret turk go.det rëndë Mossad-in izraelit

Një ekìp prej 200 personash nga Organìzata Kombëtare e Ìnte.lìgjencës (MÌT) zbʋloì se një rrjet…

15 hours ago
  • Aktualitete

Prejardhja e emrit Shqiptar! Origjina dhe kuptimi i tij

Pirroja ishte, ndoshta, sundimtari më i shquar i Epirit. Ai, si pasardhës i largët i…

16 hours ago
  • Aktualitete

Berisha bën thirrje drejt demokratëve: Përgatituni për pro.testa që Shqipëria nuk i ka parë kurrë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar pro.testa të demokratëve për humbjen e PD në zgjedhjet e…

16 hours ago
  • Aktualitete

“U stërvit nga C.I.A dhe erdhi me mis.one sek.rete në Shqipëri për të vr.arë Enverin…”/ Historia e rrallë e agj.entit, që u mb.ajt dy v.jet në ar.kivol

Dashnor Kaloçi/ Publikohet historia e panjohur dhe të bujshme të ashtuquajturës “ba.nda Xhevdet Mustafa”, ku…

16 hours ago
  • Aktualitete

Nikollë Lesi tregon parashikimin e radhës: Berisha arr.estohet, Basha shpëton, PD shkrihet dhe në pushtet rri Rama për shumë gjatë

Nìkollë Lesì ka bërë një tjetër parashìkìm. Në gazetën e tìj “Koha Jonë” është pʋblìkʋar…

16 hours ago