Categories: Aktualitete

Miku i madh i shqiptarëve Erdogan në gje.ndje të rë.ndë shën.detësore: “Ai do ikën shumë shpejt, ka kan.cer” deklaroi mjeku

Advertisement

Mediat botërore janë duke iu ref.eruar gjithnjë e më shumë shë.ndetit të Presidentit të Turqisë Erdogan dhe fatit të AKP pas tij për shkak se kr.eu i shtetit turk është fi.lmuar të ketë probleme teksa merr pjesë në disa aktivitete publike.“Foreign Policy” shkruan se Erdogan e ka thuajse të pamundur që të vijojë të drejtojë Turqinë deri në zgjedhjet e vitit 2023 për shkak të prob.lemeve shëndetësore. Gazetarë opozitarë turq flasin për kan.cer në zo.rrën e tra.shë, por kjo nuk është konfirmuar asnjëherë nga autoritetet turke, të cilat kanë qenë shumë të rezervuara në lidhje me shën.detin e liderit turk.

Madje, “Foreign Policy” parashikon një tërh.eqje të shpejtë të Erdoganit nga skena politike duke radhitur edhe momentet kur ai është dukur i do.bët.“Situatat ku atë e merr gjumi në aktivitete publike, apo që nuk ecën dot duke kërkuar ndi.hmën e bashkëshortes dhe të bad.igardëve janë bërë normale tani për liderin turk”, shkruan “Foreign Policy”.

Ndërkohë, media izraelite “News13” shkruan se pasi të largohet, Erdogan do të lerë si pasardhës ministrin e Mbrojtjes Hulusi Akar, i cili ka formuar gjithashtu rrethin e tij të mbështetësve mes elitës drejtuese të Turqisë së sotme.“Akar ka formatuar ush.trinë sipas kërkesave të Erdoganit dhe tani shihet si një pasardhës legj.itim i tij”, shkruan media izraelite.

Pretendentë të tjerë për karrigen e Erdoganit janë edhe ministri i Brendshëm i Turqisë, Suleyman Soylu si edhe dhëndri i tij Berat Albayrak .Një formatim i tillë pritet të sjellë ten.sione në politikën turke gjatë viteve të ardhshme sipas mediave të huaja, pasi vetëm Erdogani ishte ai që mund t’i mbante të gjithë në rresht këto personazhe. Pas ik.jes së tij, situata duket të jetë shpër.thyese, sipas “News13”.

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Shqipëria më e fortë si asnjëherë më parë: Baza e NATO-S Në Shqipëri frikë për Greqinë dhe Serbinë!

NATO ka hyrë zyrtarisht në pjesën perëndimore të Ballkanit në një përpjekje për të bllokuar…

4 hours ago
  • Aktualitete

Hoxha Mustafa: Duhet rrespektuar edhe Vuçiq, edhe ai është NJERI

“H.oxha nga Republika e Serbisë: “Ta respektojmë Vuciqin, Kosova është dj.ep i Serbisë. Myftiu nga…

4 hours ago
  • Aktualitete

Sondazh: A mendoni qe nuk jane manipuluar VOTIMET ?! PO-JO

Sondazh i bere online pasi shume qytetare ne kane shkruajtur qe nuk eshte ne rregull…

7 hours ago
  • Aktualitete

Po “tronditet” Opozita Levizja Vetevendosje fiton keto 5 Komuna

Deputetja nga radhët e VV-së, Fitore Pacolli përmes disa postimëve në Facebok ka bërë të…

8 hours ago
  • Aktualitete

E PABESUESHME/ Bekim Jashari po merr “goditje” nga ana e PDK-se dhe Mergim Lushtakut – Ja fjalet e papranueshme

E PABESUESHME/ Bekim Jashari po merr “goditje” nga ana e PDK-se dhe Mergim Lushtakut –…

8 hours ago
  • Aktualitete

Reagimi i Bekim Jasharit per humbjen e zgjedhjeve po le gjithe vendin pa fjale – E PAPRANUESHME

Kandidati për kryetar të Skenderajt, Bekim Jashari, ka thënë se pati vj,ed,hje,s të fitores përmes…

8 hours ago