Categories: Aktualitete

Mos i neglizhoni 5 shenjat që tregojne se keni mungesë magnezi dhe duhet që t’i merrni ato sa më shpejt pasi

Edhe pse të gjithë e dimë se çfarë është magnezi, nuk jemi akoma të vetëdijshem për rolin dhe rëndësinë e tij në mirëfunksionimin e organizmit. I përfshirë në mbi 300 procese metabolike, magnezi mund të konsiderohet si heroi i padukshëm i trupit .

Advertisement

Nëse nuk merrni mjaftueshëm nga kjo lëndë ushqyese, organizmi ju paralajmëron me anë të këtyre shenjave që nuk duhet t’i inj oroni.Dhi mbje dhe ngërçe konstante të muskujve: Kur trupit tuaj i mungon magnezi, ai kontraktohet në mënyrë të pavullnetshme.. gjë që shkakton spa zma të dhi mbshme.

Nëse pëballeni vazhdimisht me tension të muskujve dhe dhembje, atëherë do të ishte një ide e mirë të shtoni nivelet e magnezit që konsumoni nëpërmjet ushqimeve apo suplementeve.
Ankth i vazhdueshëm: A jeni ndjerë të stresuar ose në an kth së fundmi? A vazhdoni të shqetësoheni dhe ta vri sni mendjen për gjithçka ?
Fakti që trupi juaj vuan nga mungesa e magnezit në or ganizëm mund të jetë arsyeja e këtij shqetësimi. Duke qenë se magnezi është mineral qetësues, mungesa e tij mund të ndikojë në mënyrën se si truri përpunon mendimet dhe emocionet.Çrregullime me gjumin: Një simptomë tjetër po aq e zakonshme e mungesës së magnezit në organizëm është pagjumësia. A ju ndodh të rrotulloheni e rrotulloheni nëpër sht rat gjatë gjithë natës në pamundësi për të vënë gjumë në sy? A e dini arsyen pse ju ndodh përveç të qenurit të lodhur?

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Çfarë po ndodh?! Shër.bimi sek.ret turk go.det rëndë Mossad-in izraelit

Një ekìp prej 200 personash nga Organìzata Kombëtare e Ìnte.lìgjencës (MÌT) zbʋloì se një rrjet…

15 hours ago
  • Aktualitete

Çfarë po ndodh?! Shër.bimi sek.ret turk go.det rëndë Mossad-in izraelit

Një ekìp prej 200 personash nga Organìzata Kombëtare e Ìnte.lìgjencës (MÌT) zbʋloì se një rrjet…

15 hours ago
  • Aktualitete

Prejardhja e emrit Shqiptar! Origjina dhe kuptimi i tij

Pirroja ishte, ndoshta, sundimtari më i shquar i Epirit. Ai, si pasardhës i largët i…

15 hours ago
  • Aktualitete

Berisha bën thirrje drejt demokratëve: Përgatituni për pro.testa që Shqipëria nuk i ka parë kurrë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar pro.testa të demokratëve për humbjen e PD në zgjedhjet e…

16 hours ago
  • Aktualitete

“U stërvit nga C.I.A dhe erdhi me mis.one sek.rete në Shqipëri për të vr.arë Enverin…”/ Historia e rrallë e agj.entit, që u mb.ajt dy v.jet në ar.kivol

Dashnor Kaloçi/ Publikohet historia e panjohur dhe të bujshme të ashtuquajturës “ba.nda Xhevdet Mustafa”, ku…

16 hours ago
  • Aktualitete

Nikollë Lesi tregon parashikimin e radhës: Berisha arr.estohet, Basha shpëton, PD shkrihet dhe në pushtet rri Rama për shumë gjatë

Nìkollë Lesì ka bërë një tjetër parashìkìm. Në gazetën e tìj “Koha Jonë” është pʋblìkʋar…

16 hours ago