Categories: Aktualitete

Nëna refuzoi këshillën e dok.torëve për ab.oort, tani djali i saj shkon për herë të parë në shkollë (fotot)

Një nënë britanike tregonte së fundmi për mediat sesi dokt.orët e këshillonin vazhdimisht të abor tonte beben e saj të sëm.urë, por ajo refuzoi dhe sivjet sheh me krenari të birin që fillon shkollën.

Advertisement

Kur Sami e Paul Bates zbuluan papritur se prisnin fëmijën e tretë në 2016 ata nuk e kishin idenë e proble.meve që i prisnin.
Gjatë shtatzanisë dokt.orët i këshilluan vazhdimisht të hiqnin dorë nga fëmija i tyre, por ata ref.uzuan duke thënë se donin t’i jepnin të gjitha shanset që kishte.
Më pak se 24 orë pas lindjes bebja kreu një opera.cion katër-orësh për të ripozici.onuar orga.net e tij, por më pas i vogli Davey përmb.ysi të gjitha prognozat e dhëna.
Kësaj jave ai eci përmes portave të shkollës fillore të Crossley Fields për ditën e parë të mësimit.36 vjeçarja Sami, thotë: “Pas lindjes së djalit tonë Benji në 2013 doktorët zbuluan në legenin tim qeliza para-kanc.erogjene. Bëra një ope.racion për heqjen e pjesës më të madhe të tyre. Unë dhe Paul kishin dy fëmijë të shëndetshëm dhe nuk dëshironim një të tretë”.
.

“Por kur zbulova që isha shtatzënë përsëri, dokto.rët më thanë se shkurtimi i cerv.iksit mund të dëmto.nte shtatzanisë. Dhe kur isha 16 javë shtatzënë nisa të rrjedh gjak prej dobësisë së orga.neve. Çdo javë bëja injeks.ione proxhesteroni për të zmadhuar cerv.iksin e mitrës”.
“Ata më këshilluan të pushoj sa të mundem, por me dy fëmijë të vegjël për t’u kujdesur, kjo nuk ishte e lehtë”.“Një dokt.or më përmendi se fëmija mund të ketë CDH, që do të thotë dëmt.ime të diafragmës, zorrëve ose kufizim të rritjes së mushkërive”.
Dhe në fakt kur bëri grafinë në javën e 28-të ata zbuluan se djali i tyre ishte një rast i tillë.
Sami thotë më tej: “Ata na dhanë vetëm 15 përqind shans mbije.tese, dokt.orët na këshilluan të abor.tojmë por ne nuk mund ta bënim – duhet t’i jepnim të paktën një shans”.

Teksa rritej brenda Samit, grafitë tregonin se orga.net e bebes ishin të zhvendosura në të majtë të gjoksit, ndërsa mushkëria e majtë nuk dukej fare.
Sami thotë: “Ishte një rast i rëndë CDH, dokto.rët thanë se një rast i tillë lindte në 10,000 bebe, ishte shumë e padrejtë. Paul dhe une ishim të tris.htuar për javë të tëra, luteshim për të voglin tonë, ndërsa dy fëmijët e tjerë ishin shumë të emocionuar për vëllanë e tyre të ri”.
“Në fund dok.torët arritën të shtynin shtatzaninë në kohë të plotë dhe kur Davey lindi e dëgjuam të qante. Ne menduam se ishte një shenjë e mirë, por dok.torët na thanë se në këtë rast ishte e kundërta”.

Davey u dërgua menjëherë në ink.ubator për ta mbajtur gjallë.
“Por më në fund tre javë pasi kishte lindur, ata na thanë se mund ta merrnim në shtëpi, dhe se nevojiteshin gjashtë janë për t’u rekup.eruar nga operac.ioni”.
“Davey flinte mirë dhe ushqehej, ai kaloi kufijtë e parë të shëndetit dhe për ne dukej si një ëndërr pas këshillave të përsëritura për abo.rt”.
“Vetëm pas ditëlindjes së tij të dytë pati nevojë për një oper.acion për një pengesë në zorrë dhe më pas një tjetër ndërhyrje për një ‘he.rnie ing.uinale’, por për ne këto nuk ishin asgjë para atyre që kishim kaluar”.“Tani ai është plot jetë, vrapon dhe buzëqesh. Të enjten isha nëna më krenare kur e përcolla në dyert e shkollës”, thote nena Sami Bates. /TheSun/

Advertisement
Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Çfarë po ndodh?! Shër.bimi sek.ret turk go.det rëndë Mossad-in izraelit

Një ekìp prej 200 personash nga Organìzata Kombëtare e Ìnte.lìgjencës (MÌT) zbʋloì se një rrjet…

9 hours ago
  • Aktualitete

Çfarë po ndodh?! Shër.bimi sek.ret turk go.det rëndë Mossad-in izraelit

Një ekìp prej 200 personash nga Organìzata Kombëtare e Ìnte.lìgjencës (MÌT) zbʋloì se një rrjet…

10 hours ago
  • Aktualitete

Prejardhja e emrit Shqiptar! Origjina dhe kuptimi i tij

Pirroja ishte, ndoshta, sundimtari më i shquar i Epirit. Ai, si pasardhës i largët i…

10 hours ago
  • Aktualitete

Berisha bën thirrje drejt demokratëve: Përgatituni për pro.testa që Shqipëria nuk i ka parë kurrë

Ish-kryeministri Sali Berisha ka paralajmëruar pro.testa të demokratëve për humbjen e PD në zgjedhjet e…

10 hours ago
  • Aktualitete

“U stërvit nga C.I.A dhe erdhi me mis.one sek.rete në Shqipëri për të vr.arë Enverin…”/ Historia e rrallë e agj.entit, që u mb.ajt dy v.jet në ar.kivol

Dashnor Kaloçi/ Publikohet historia e panjohur dhe të bujshme të ashtuquajturës “ba.nda Xhevdet Mustafa”, ku…

10 hours ago
  • Aktualitete

Nikollë Lesi tregon parashikimin e radhës: Berisha arr.estohet, Basha shpëton, PD shkrihet dhe në pushtet rri Rama për shumë gjatë

Nìkollë Lesì ka bërë një tjetër parashìkìm. Në gazetën e tìj “Koha Jonë” është pʋblìkʋar…

10 hours ago