Categories: Aktualitete

Pamje ekskluzive: Një.sia Spe.ciale niset për veri, nga sot nuk kalon askush me ta.rga KS

Nga sot nuk lejohet qarkullimi i veturave me ta.rga KS, dhe të gjithë që posedojnë këto tar.ga nuk do të lejohen të kalojnë kufirin.

Advertisement

Një.sia Spe.ciale e Po.licisë së Kosovës “ROSU” është duke shkuar drejtë pikave kuf.itare në Veri për të monit.oruar situatën.

Disa Blinda të Po.licisë janë rrugës për në pikat kuf.itare me Serbinë për të mbajtur rendin dhe për të zbatuar këtë urdhër.

Kjo mund të shka.ktoj toll.ovi dhe tr.azira te qytetarët serb të veriut të Repu.blikës së Kosovës.

Me Marrëv.eshjen e Brukselit për lëvi.zjen e lirë, e cila u arrit në korrik të vitin 2011 në dia.logun tek.nik ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, ishte përcaktuar që të gjithë pron.arët e veturave që banojnë në Kosovë, duhet të përdorin targat ‘KS’ (Kosovë) ose ‘RKS’ (Republika e Kosovës) dhe kështu t’i hiqnin nga përdorimi ta.rgat që për serbët e Kosovës i lëshonte Minis.tria e Pun.ëve të Bre.ndshme e Serbisë.

Advertisement

Këtë vit, Min.istria e Bre.ndshme e Kosovës ka njoftuar se do të hiqen nga qark.ullimi të gjitha tar.gat KS dhe veturat e Repu.blikës së Kosovës do të bartin vetëm tar.gat RKS.

Advertisement

Recent Posts

  • Aktualitete

Kush i pari u vendos në Ballkan – serbët apo shqiptarët?

Serbët nganjëherë janë edhe për keqardhje! Një pjesë e mirë e tyre ende besojnë se…

7 hours ago
  • Aktualitete

I gjithe Ballkani ne “KEMBE” te tronditur. Albin Kurtit i vjen perkrahje e madhe nga Gjermania

Nils Schmid ka pub.likuar nje video ne rrjetin social Twitter, ku ka shprehur hapur mbesh…

7 hours ago
  • Aktualitete

Ganimetja bën thirrje për rrëzimin e qeverisë Kurti: ‘Na lodhën tu na rrejt hajnat’

Deputetja e Partisë Demokratike të Kosovës, Ganimete Musliu, e ka kritikuar kryeministrin e Kosovës, Albin…

8 hours ago
  • Aktualitete

LAJM I MADH – Nga SHBA përgjigjen a e pranojnë bashkimin e Kosovës me Shqipërinë?

A e pranon SHBA bashkimin e Kosovës me Shqipërinë?Ndihmës Sekretari Amerikan i Shtetit, Matthew Palmer…

8 hours ago
  • Aktualitete

Ish gruaja e Edi Ramës tregon historinë e prishjes së martesës: Linda Rama është një grua dinake që shkaktoi shum depresion te Gregu

Para 35 vitesh Matilda Makoçi ishte një nga ikonat dhe portretet më premtuese të kinematografisë…

9 hours ago
  • Aktualitete

Nga ora me diamante tek miliona sende me vlerë / Rama zbulon se çfarë fshihet në bodrumin e Kryeministrisë(VIDEO)

Kryeministri Edi Rama mbrëmjen e djeshme dha një intervistë për Blendi Fevziun, ku ka zbuluar…

10 hours ago